RUBRIKY

LÉKÁRENSTVÍ A LÉKÁRENSKÁ PÉČE V ČR A VE SVĚTĚ

Dánsko loni ušetřilo díky generické substituci 2,7 mld. DKK

FOTO: APATYKÁŘ®

Podobně jako Norsko či Švédsko si také Dánsko chválí institut generické substituce. Jak vyplývá z nejnovější mezinárodní analýzy společnosti Iqvia, Dánové mají dokonce druhé nejlevnější léčivé přípravky v rámci evropských zemí.

Dánsko druhé

Nízké ceny jsou v neposlední řadě způsobeny dánským systémem stanovení cen generických léčiv a důsledným využíváním generické substituce v lékárnách.

Jak ukazuje analýza, ceny za generické léčivé přípravky v Dánsku patří mezi druhé nejnižší v Evropě (Česko je až šesté, před ním je mj. Polsko, Slovensko či Lotyšsko). Analýza porovnávala průměrné ceny denní dávky generik v sedmi hlavních terapeutických oblastech, včetně léčiv snižujících cholesterol, antidepresiv, analgetik a inhibitorů protonové pumpy.

Pouze Nizozemsko má ještě nižší průměrné ceny léčiv díky generické konkurenci než má Dánsko.

Tvrdá konkurence, 14denní tendry

Skutečnost, že ceny léčiv jsou v Dánsku nízké, je v neposlední řadě důsledkem tvrdé konkurence na dánském trhu, kde jsou ceny generických léčivých přípravků stanovovány prostřednictvím 14denních tendrů.

Ceny léčiv přitom podléhají volné soutěži mezi výrobci a jsou stanovovány na základě tendru vyhlašovaného Dánskou lékovou agenturou.

Tvrdá konkurence, 14-denní záruka trhu

Dodavatel, který nabídne nejlevnější cenu získá na 14 dní prakticky celý lékový trh, protože lékárníci musejí nabídnout přednostně tuto nejlevnější alternativu. Jen ta je totiž pacientům plně hrazena systémem.

Zároveň mají v Dánsku lékárníci zákonnou povinnost vydávat nejlevnější léčivé přípravky. Pokud je tedy předepsán drahý originál a existuje jeho levnější generická alternativa, provedou jeho náhradu.

Substituce v lékárnách

V roce 2018 tako lékárníci nahradili předepsaný přípravek levnějším v téměř 20 mil. případů. V průměru se tak dá ušetřit až 140 DKK za balení v případě preference nejlevnější generické kopie namísto dražšího originálu.

Pacienti si však nemusí vždy vybrat nejlevnější přípravek. Nicméně substituce v lékárnách vedla v roce 2018 k úsporám 2,7 mld. DKK jak pro systém, tak z hlediska spoluúčasti pacientů.

Léčivé přípravky jsou v Dánsku rozděleny do kategorií podle jejich ceny. Nejdražší balení jsou tzv. C-balení, zatímco nejlevnější jsou A-balení. V roce 2018 bylo 46 % balení, která předepsali lékaři, drahých ze skupiny C. Avšak lékárny skutečně vydaly pouze 7 % těchto drahých balení (oproti 71 % levných C balení).

Dělení balení

V Dánsku jsou léčivé příptravky dle ceny děleny do tří kategorií. Nejlevnější (tzv. A balení) se označují ty, pokud neexistuje další levnější. Druhou skupinou jsou tzv. B balení, jejichž cena je nejvýše 5 % nad cenou nejlevnějšího (limit je však vždy nejméně 5 DKK a maximálně 20 DKK). Třetí, nejdražší skupinou, jsou tzv. C balení, jejichž cena je obvykle vyšší než 5  ceny balení A.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
10.10.2019
Čteno: 10186x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.