Americká Komise pro cenné papíry obvinila americkou biotechnologickou společnost MiMedx Group a tři bývalé vrcholové manažery z podvodu investorech. Podle žaloby zkreslili příjmy společnosti a pokusili se zakrýt své pochybení. MiMedx se dohodl na urovnání sporu a zaplatí 1,5 mil. USD.
Komise tvrdí, že od roku 2013 do roku 2017 MiMedx předčasně uznala příjmy z prodeje distributorům a zveličila tak růst svých příjmů. Podle žaloby MiMedx neoprávněně uznala příjmy, protože její bývalý generální ředitel a bývalý provozní ředitel uzavřeli tajné vedlejší dohody s pěti distributory.
MiMedx Group měla trvale nadhodnocovat své příjmy s využitím podvodné praktiky známé jako channel stuffing a tím poškozovat akcionáře. Tato nezákonná a klamavá praktika se velmi často používá pro nadhodnocení ceny akcií.
Její podstatou jsou fantomové prodeje, kdy vedle oficiálních existuje ještě neoficiální distribuční kanál. V rámci něj se odběratelům dodává zjevně více zboží, než jsou schopni prodat.
To následně dodavatel většinou raději vrací dodavateli místo vyplacení hotovosti zpět, což v konečném důsledku nafoukne finanční hodnotu prodejů dané firmy.
Generální ředitel, provozní ředitel a bývalý finanční ředitel údajně skrývali svůj systém řadu let, dokonce i poté, co bývalý kontrolor MiMedx vznesl obavy ohledně účtování konkrétních distribučních transakcích.
Komise také tvrdí, že všichni uvedli v omyl externí auditory MiMedx, členy výboru pro audit a externí právníky, kteří se dotazovali na tyto transakce.
Žaloba Komise viní všechny obžalované z porušování předpisů týkajících se boje proti podvodům, reportingu, účetnictví a vnitřní kontroly federálních zákonů o cenných papírech. Komise také všechny tři obvinila z klamání externích auditorů.
Společnost MiMedx souhlasila s urovnáním žaloby a zaplatí pokutu ve výši 1,5 mil. USD, aniž by připustila nebo odmítla vznesená obvinění. Dohoda o urovnání podléhá soudnímu schválení.