RUBRIKY

LÉKÁRENSTVÍ A LÉKÁRENSKÁ PÉČE V ČR A VE SVĚTĚ

Lékárníci mohou adherenci k léčbě zvýšit až o třetinu

TAGY: #adherence  #usa  #jednodavkovy-system  #lekarnici
Foto: PharmDr. Martin Dočkal

Lékárny, které používají nástroje pro compliance, výrazně zvyšují adherenci pacientů k léčbě. Vyplývá to z výsledků pilotního projektu amerických lékáren vyhodnocujícího adherenci.

Adherence

Špatná léková adherence je problém veřejného zdraví. Přibližně polovina amerických pacientů neužívá léčivé přípravky tak, jak je mají předepsané od lékaře. To má za následek špatné klinické výsledky a v důsledku vyšší náklady na zdravotní systém až 289 mld. USD ročně.

Lékárníci mají jedinečnou odbornost a příležitosti, jak pozitivně ovlivnit dodržování užívání léčivých přípravků pacienty – včetně porozumění instrukcí k užití, zapamatování si, jak je mají užívat a pravidelného obnovení jejich receptů.

Pilotní projekt

Nedávný pilotní program společností Pharmacy First a CSS Health ukázal, že v případě, že lékárníci mají správné nástroje, mohou mít významný dopad na lékovou adherenci, kterou mohou zvýšit až o 30 % (delší doba, kdy lidé na správné užívání myslí).

Společnosti spolupracovaly na vývoji pilotního programu, který vyhodnocuje dopad synchronizace termínu doplnění všech léčivých přípravků (obnova receptu) a programu pro dávkování léčiv (jednodávkový systém) na dodržování míry adherence pacienta, měřeno pomocí podílu dnů, kdy správné užívání dodržují.

Synchronizace léčiv zahrnuje koordinaci doplňování všech léčivých přípravků v terapeutickém režimu pacienta. Compliance balení dávek se skládá z individuálně barevně označených balíčků, které pacientům pomáhají, jaké léčivé přípravky brát a kdy.

Po šesti měsících byly pozorovány pozitivní změny adherence napříč různými chronickými nemocemi, včetně diabetu, hyperchole- sterolémie, kardiovaskulárních onemocnění a duševního zdraví.

Průměrná míra adherence jednotlivých pacientů se během šesti měsíců zvýšila o 18,3 %. Dopad byl ještě dramatičtější u pacientů, kteří se snažili dodržovat svou medikaci, přičemž míra vyzvednutí receptů vzrostla o více než 30 %.

Nejefektivnějším způsobem, jak mohou lékárníci pozitivně ovlivnit dodržování léčby, je tak jednoznačně změnit chování pacienta a usnadnit mu celý proces užívání léčiv.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
10.01.2020
Čteno: 9072x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.