RUBRIKY

LÉKÁRENSTVÍ A LÉKÁRENSKÁ PÉČE V ČR A VE SVĚTĚ

Britský regulátor vyšetřuje oblast IVF klinik pro potenciální neférové praktiky

TAGY: #cma  #spojene-kralovstvi  #ivf  #reklama
Foto: CMA

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) má obavy z možných případů nesprávného prodeje služeb, jako je „doplňková léčba“ in vitro fertilizace (IVF) a možné zkreslení míry úspěšnosti reprodukčních klinik. CMA úzce spolupracuje s odvětvovým regulátorem, Úřadem pro lidskou fertilizaci a embryologii (HFEA), aby pochopil zkušenosti pacientů a dozvěděl se více o tom, jak fungují kliniky.

Vlastní pokyny

Procházet nebo hledat potenciální léčbu plodnosti může být stresující a emocionální zážitek, kdy se lidé musejí rozhodovat ve složitých souvislostech. Proto je důležité, aby kliniky poskytovaly veškeré nezbytné informace o léčbě, které by pacientům umožnily informovaně se rozhodovat.

V současné době neexistují žádné písemné pokyny ohledně práva na ochranu spotřebitele pro oblast IVF. CMA se proto obává, že si kliniky nemusejí být vědomy svých povinností, a tak vytváří pokyny, které se budou zabývat několika otázkami.

První je transparentnost cen, kdy kliniky by měly za své ošetření uvádět jasné a předem stanovené ceny.

Pacientům by rovněž neměla být prodávána jakákoli „doplňková“ léčba. Jedná se o volitelné doplňky nabízené některými klinikami, které mohou stát až 2500 GBP za cyklus.

Pacienti by měli dostat veškeré informace, které potřebují, než se rozhodnou, zda je pro ně doplněk správný.

Problematicky CMA vnímá i uvádění míry úspěšnosti. Kliniky by neměly uvádět pacienty v omyl ohledně toho, jak úspěšná je jejich léčba, a měly by zajistit, aby uváděná úspěšnost na jejich webových stránkách a v reklamě bylá přesná a aktuální.

CMA se také hodlá zabývat nekalými podmínkami, protože podmínky léčby by měly být spravedlivé a transparentní.

Jak CMA vytvoří své pokyny, spustí koncem tohoto roku veřejnou konzultaci, v rámci níž chce, aby se lidé připojili a podělili se o své zkušenosti. CMA současně zveřejní doporučení pro pacienty.

Šetření pokračuje

V této rané fázi šetření CMA nedospěla k názoru, zda mohl být zákon o ochraně spotřebitele porušen či ne. Pokud však zjistí důkazy, že praktiky některých reprodukčních klinik jsou zavádějící nebo že jejich podmínky jsou nespravedlivé, mohla by podniknout donucovací opatření.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
12.02.2020
Čteno: 12027x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.