RUBRIKY

LÉKÁRENSTVÍ A LÉKÁRENSKÁ PÉČE V ČR A VE SVĚTĚ

Neobvyklé účetní postupy stály firmu přes 21 mil. USD

TAGY: #alexion  #sec  #uplatky  #soliris
Foto: Alexion

Americká Komise pro cenné papíry a burzu oznámila, že farmaceutická společnost Alexion Pharmaceuticals zaplatí více než 21 mil. USD za urovnání obvinění, že porušila ustanovení o účetních záznamech a kontrole interního účetnictví podle zákona o zahraničních korupčních praktikách.

Uplácení v Turecku

Podle žaloby Komise provedly dvě dceřiné společnosti Alexion platby vládním úředníkům v zahraničí, aby zajistily „příznivé zacházení“ s primárním léčivým přípravkem společnosti Soliris.

Komise viní společnost z toho, že od roku 2010 do roku 2015 turecká divize Alexion platila tureckým vládním úředníkům, aby schvalovali recepty pacientů na tento přípravek a poskytli „příznivý“ regulatorní postup pro Soliris.

Uplácení v Rusku

Obdobně se zjistilo, že v letech 2011-2015 provedl a ruská divize Alexion nepatřičné platby ruským vládním zdravotním úředníkům, aby příznivě ovlivnili regulační postup a rozpočet přidělený na přípravek Soliris a tím se zvýšil počet schválených předpisů na Soliris.

Alexion Rusko a Alexion Turecko vedly falešné účetní záznamy o těchto nepatřičných platbách, přičemž vnitřní účetní kontroly společností nebyly dostatečné k jejich odhalení nebo prevenci.

Uplácení v Brazílii a Turecku

Konečně, podle žaloby dceřiné společnosti Alexion v Brazílii a Kolumbii nevedly přesné účetní záznamy a vytvářely tlak na třetí strany, aby vytvářely nepřesné finanční záznamy týkající se plateb organizacím obhajující zájmy pacientů.

Aniž by připustila nebo odmítla zjištění Komise, souhlasila společnost Alexion s tím, že přestane porušovat ustanovení o účetních záznamech a interních účetních kontrolách podle zákona o zahraničních korupčních praktikách.

Současně zaplatí více než 14,2 mil. USD, plus 3,8 mil. USD jako úroky z prodlení a pokutu ve výši 3,5 mil. USD.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
04.07.2020
Čteno: 18602x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.