RUBRIKY

LÉKÁRENSTVÍ A LÉKÁRENSKÁ PÉČE V ČR A VE SVĚTĚ

Jak si dobře vydělat? Nemusíte nic umět, stačí jen dobře poslouchat a „poslat to dál“

TAGY: #insider-trading  #ariad
Foto: Facebook

Řecký podnikatel a manažer farmaceutické společnosti byl odsouzen na jeden rok a jeden den ve vězení za insider trading. Podnikatel byl po soudním řízení v lednu 2020 obviněn ze zneužití důvěrné informace, kterou získal od svého otce, člena představenstva farmaceutické společnosti, a kterou nezákonně předal svému blízkému příteli a spoluobžalovanému.

Tři skvělé tipy

Podle státního zástupce byl zdrojem neveřejných informací, které nelegálně předával od svého otce svému příteli. Na základě tohoto schématu si vydělali nezákonně více než 15 mil. USD.

Podle žaloby působil otec obviněného jako prominentní řecký podnikatel a člen představenstva společnosti Ariad Pharmaceuticals, která vyvinula a uvedla na trh léčivý přípravek na leukémii Iclusig.

V rozporu s povinností mlčenlivosti vůči Ariad poskytl svému synovi důvěrné tipy na tři hlavní firemní rozvojové programy. Jeho syn je okamžitě využil a poskytl je svému blízkému příteli, aby mohl provést včasné a ziskové obchody před veřejným oznámením společnosti.

První tip poskytl v říjnu 2013, když se dozvěděl, že americká FDA se obává nepříznivých zdravotních problémů u pacientů užívajících nově schválený přípravek Iclusig. Obchodník pro oba Řeky kumuloval dlouhodobě akcie Ariad. Po obdržení interních informací je prodal na krátko.

Když společnost Ariad veřejně oznámila problémy ohledně bezpečnosti pacientů, její akcie klesly o více než 65 % a Řekové vydělali 3,2 mil. USD a zabránili ztrátám téměř za 800 tis. USD. Později v říjnu společnost Ariad ukončila prodej přípravku Iclusig.

Druhý tip byl v listopadu a prosinci 2013, kdy se starší z Řeků dozvěděl, že Ariad a FDA významně pokročily směrem k návratu přípravku Iclusig na trh. Opět předal tyto tajné informace synovi a ten zaslal tipy obchodníkovi.

Obchodník na základě těchto tipů koupil cenné papíry Ariad a když na konci prosince Ariad veřejně oznámila, že se Iclusig vrací na trh, její akcie vzrostly, což jim vydělalo více než 1,3 mil. USD.

Konečně třetí tip poskytl starší z Řeků v červenci a srpnu 2015, kdy Ariad obdržela nevyžádanou nabídku na převzetí od farmaceutické společnosti Takeda. O nabídce se dozvěděl jako člen představenstva a ihned informoval syna, který zase předal tip obchodníkovi.

Ten na základě tohoto tipu znovu koupil cenné papíry Ariad, a když byl koncem srpna zveřejněna zpráva o nabídce převzetí, akcie Ariadu vzrostly a Řekové vydělali více než 2 mil. USD.

Celkově Řekové i obchodníci, kterým informace sdíleli, vydělali na interních informacích 15 mil. USD.

Kromě trestu odnětí svobody vrátí podnikatel přes 186 tis. USD z nelegálně nabytého zisku a zaplatí pokutu 50 tis. USD.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
10.07.2020
Čteno: 17814x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.