RUBRIKY

LÉKÁRENSTVÍ A LÉKÁRENSKÁ PÉČE V ČR A VE SVĚTĚ

TGA rozdala pokuty za nelegální inzerci „léčiv“, COVID-19 láká podvodníky

TAGY: #tga  #australie  #pokuta  #nelegalni-reklama  #covid-19
Foto: TGA

Australská TGA podnikla ve finančním roce 2019-2020 důrazné kroky proti nelegálnímu dovozu, výrobě, dodávkám a reklamě léčivých přípravků a dalších zdravotnických prostředků v Austrálii.

Přehled

Bylo vydáno 187 oznámení o porušení předpisů pro údajné porušení právních předpisů o léčivých přípravcích v celkové výši téměř 1,8 mil. AUD.

Ve stejném období podala TGA občanskoprávní žalobu proti třem společnostem, přičemž australský Federální soud nařídil jedné z nich zaplatit 10 mil. USD za porušení požadavků na reklamu na léčivé přípravky.

Dalších pět trestních záležitostí bylo postoupeno státnímu zastupitelství.

Porušení týkající se COVID-19

Porušení zákona o léčivech v souvislosti s novým koronavirem (COVID-19) vedlo k 58 oznámením v celkové výši 0,549 mil. AUD. Byla vydána 14 společnostem a 4 osobám v období od 26. března 2020 do 30. června 2020.

Další porušení

Během celého finančního roku TGA vydala dalších 129 oznámení o porušení právních předpisů v celkové výši 1,242 mil. AUD.

Tato oznámení o porušení povinností vydaná 13 společnostem a 7 osobám se týkala řady údajných porušení právních předpisů o léčivých přípravcích, které se netýkají COVID-19.

V průběhu roku bylo vydáno 13 příkazů k domovní prohlídce na podporu trestních věcí.

TGA podala žaloby proti inzerentům a dodavatelům k australskému Federálnímu soudu. V červenci 2019 soud nařídil společnosti Peptide Clinics zaplatit 10 mil. USD za porušení povinných pravidel pro reklamu léčiv, včetně zákazu reklamy léčivých přípravků na předpis pro širokou veřejnost. Inzerovala peptidy pro neprokázaná tvrzení.

V březnu 2020 zahájila TGA u Federálního soudu řízení proti společnosti Evolution Supplements Australia a jejímu řediteli v souvislosti s reklamou přípravků, které nejsou v australském seznamu schválených léčivých přípravků a dokonce obsahující návykové látky.

Federální soud vydal v dubnu 2020 předběžné opatření, aby zabránil reklamě na tyto produkty.

V červnu 2020 vydal Federální soud nařízení dočasně zakazující společnosti MMS Australia a jejímu řediteli reklamu a dodávky zboží obsahujícího některé potenciálně nebezpečné látky včetně průmyslových bělidel.

V květnu 2020 TGA uzavřela vymahatelný závazek se společností ATP Science týkající se nezákonné reklamy jejích produktů na řadu onemocnění. Společnost se zavázala k určitým soudně vykonatelným opatřením, aby zajistila trvalé dodržování předpisů.

Jak konstatuje TGA, zejména s ohledem na COVID-19 vzrostl počet nelegálních reklam a prodejů produktů neschválených pro prodej v Austrálii, nebo vysloveně zdraví škodlivých.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
11.07.2020
Čteno: 17725x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.