RUBRIKY

LÉKÁRENSTVÍ A LÉKÁRENSKÁ PÉČE V ČR A VE SVĚTĚ

Už šestá generická farmafirma zaplatí přes 205 mil. USD za fixlování s cenami

TAGY: #taro  #generika  #pokuta  #fixovani  #ceny
Foto: Eurovaistinė

Farmaceutická společnost Taro Pharmaceuticals byla obviněna z nelegální dohody s cílem stanovení fixních cen generických léčivých přípravků, zajistit si zákazníky a podávání nelegálních nabídek na generické léčivé přípravky.

Dvě obvinění

U okresního soudu ve státě Pennsylvania byla podána žaloba, která viní společnost Taro Pharmaceuticals z účasti na dvou případech nelegálních antimonopolních dohod, z nichž každá byla s konkurenčním výrobcem generických léčiv a různými vedoucími pracovníky.

Antimonopolní divize také oznámila dohodu o odloženém trestním stíhání, která řeší obvinění proti společnosti Taro, na jejímž základě se společnost zavázala zaplatit pokutu více než 205,65 mil. USD a připustila, že její zisky ovlivněné nelegální činností přesáhly 500 mil. USD.

Na základě odložené dohody o trestním stíhání Taro slíbila, že bude plně spolupracovat s probíhajícím trestním vyšetřováním antimonopolní divize. V rámci dohody podají strany společný návrh, který podléhá schválení soudem, aby bylo po dobu trvání dohody odloženo jakékoli stíhání a soudní řízení o obžalobách společnosti.

V dohodě o odloženém trestním stíhání Taro připustila, že se v letech 2013-2015 účastnila dvou antimonopolních dohod.

Konkrétně, první viní Taro za její roli v rámci dohody se společností Sandoz, bývalým viceprezidentem společnosti Taro pro prodej a marketing a dalšími osobami, a to nejméně již od března 2013, která pokračovala alespoň do prosince 2015.

Druhý případ viní Taro za její roli v druhém spiknutí s generickou farmaceutickou společností se sídlem v Pensylvánii a dalšími osobami, a to nejméně od počátku května 2013 až do prosince 2015.

Podle obvinění v dohodě o odloženém trestním stíhání se Taro a její spoluviníci dohodli na stanovení cen s cílem zajistit si zákazníky a nabídkách na řadu generických léčivých přípravků, včetně těch používaných k prevenci a kontrole záchvatů a léčbě bipolární poruchy, bolesti a artritidy a různých onemocnění kůže.

Šetření generického farmaprůmyslu

Aktuální případ je desátý v rámci probíhajícího vyšetřování generického farmaceutického průmyslu antimonopolní divizí.

K dnešnímu dni se pět ze šesti obviněných společností – včetně spoviníka společnosti Taro Sandoz – přiznalo ke svým rolím v nelegálních antimonopolních dohodách urovnaných prostřednictvím dohod o odloženém trestním stíhání, podle nichž zaplatit pokuty přes 426 mil. USD.

Kromě toho byly za role při fixování cen generických léčivých přípravků obviněni čtyři vedoucí pracovníci. Bývalý výkonný představitel Taro byl obžalován v únoru 2020 a čeká na soud. Ostatní tři vedoucí pracovníci přiznali vinu, včetně bývalého vedoucího pracovníka společnosti Sandoz.

Trestný čin obnáší pro právnické osoby maximální pokutu ve výši 100 mil. USD, která může být zvýšena na dvojnásobek zisku plynoucího z trestného činu nebo dvojnásobek ztráty utrpěné oběťmi, pokud je některá částka vyšší než 100 mil. USD.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
24.07.2020
Čteno: 10290x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.