RUBRIKY

LÉKÁRENSTVÍ A LÉKÁRENSKÁ PÉČE V ČR A VE SVĚTĚ

Farmaceutický gigant obviněn z masivního uplácení a směřování pacientů do konkrétní lékárny

TAGY: #teva  #korupce  #copaxone
Foto: Teva Pharmaceuticals

Úřad amerického generálního prokurátora podal žalobu na základě zákona o falešných nárocích proti Teva Pharmaceuticals, výrobci léčivého přípravku na roztroušenou sklerózu Copaxone. Žaloba tvrdí, že Teva poskytla stovky milionů dolarů na úplatky prostřednictvím nadací.

Povinná spoluúčast

Pokud příjemce podpory Medicare získá receptový přípravek, na který se vztahuje pojistné krytí dle programu Medicare Part B, může být od něj vyžadována finanční spoluúčast.

Americký Kongres zahrnul požadavek na spoluúčast v programu Medicare z části proto, aby sloužila jako kontrola nákladů na zdravotní péči, včetně cen, které farmaceutičtí výrobci mohou požadovat za své léčivé přípravky.

Protikorupční zákon pak zakazuje farmaceutickým společnostem nabízet nebo platit, přímo nebo nepřímo, jakoukoli odměnu, která zahrnuje peníze nebo jakoukoli jinou hodnotnou věc, aby motivovaly pacienty programu Medicare ke koupi léčiv dané společnosti.

Zákon dále zakazuje třetím stranám, jako jsou nadace, aby se domouvaly s farmaceutickými společnostmi na porušení protikorupčního zákona.

Nadace pro korupci

Vláda tvrdí, že se Teva nezákonně dohodla s lékárnou zaměřenou na speciální léčiva Advanced Care Scripts a dvěma údajně nezávislými nadacemi, Chronic Disease Fund (CDF) a The Assistance Fund (TAF), s cílem porušit protikorupční zákon a zákon o nepravdivých nárocích.

Tyto nadace využívaly pro zakrytí dotací na úhradu spoluúčasti za Copaxone v rámci programu Medicare, to vše za stálého navyšování ceny přípravku.

Podle žaloby Teva od roku 2006 do roku 2015 vyplatila oběma nadacím více než 300 mil. USD, nikoli obecně jako charitativní péči pro pacienty s roztroušenou sklerózou, ale se záměrem, že nadace použije peníze od společnosti k pokrytí spoluúčasti za Copaxone, kterou pacienti platí v rámci programu Medicare.

Ve stejném období Teva zvýšila cenu Copaxonu z přibližně 17 tis. USD ročně na více než 73 tis. USD ročně. Cílem těchto úplatků bylo odvrátit pozornost mnoha pacientů Medicare (a jejich lékařů) od 329% navýšení ceny a ti tak neměli důvod uvažovat o stále se zvyšujících nákladech na léčivý přípravek.

Podle žaloby realizovala Teva svůj program prostřednictvím dané lékárny, na kterou Teva odkázala prakticky všechny pacienty s Copaxone, kteří měli v rámci Medicare platit spoluúčast za tento léčivý přípravek.

Lékárna recipročně zajistila, aby pacienti měli spoluúčast hrazenou z této nadace a poté informovala společnost Teva o tom, kolik pacientů Copaxone dostalo spoluúčast proplacenu z které nadace.

Na konci každého roku Teva tyto informace vyhodnotila, aby definovala, kolik peněz bude každá nadace potřebovat na pokrytí spoluúčasti v programu Medicare u stávajících pacientů s Copaxone pro následující rok. Tyto finance Teva odpovídajícím způsobem každé nadaci vyplatila.

Vláda dále tvrdí, že po začátku roku, kdy byly prostředky nadačních často uzavřeny novým pacientům, protože nadace přidělily veškeré své financování stávajícím pacientům, podávala lékárna pravidelně Teva zprávy o počtu nových pacientů s Copaxon čekající na „pomoc s úhradou“ v rámci Medicare.

Když informace z lékárny ukázala, že na Copaxone čeká značný počet, vynásobila Teva počet čekajících pacientů průměrnou částkou dotace nadace na pacienta s přípravkem Copaxone, přidala správní poplatek nadace a poté nadaci zaslala odpovídající platbu.

Vždy před odesláním platby upozornila lékárnu, která poté zaslala soubor žádostí pro všechny čekající pacienty s Copaxone nadaci, aby nadace tyto žádosti zpracovala co nejdříve, jakmile bude fond znovu otevřen novým pacientům.

Tímto způsobem Teva a lékárna zajistily, že pacienti s Copaxone obdrželi drtivou většinu dotací na spoluúčast, které nadace poskytly, kdykoli znovu otevřely fond na roztroušenou sklerózu, když dostaly peníze od Teva.

11 firem, 4 nadace

Americká vláda kromě toho shromáždila více než 900 mil. USD od celkem deseti farmaceutických společností (United Therapeutics, Pfizer, Actelion, Jazz, Lundbeck, Alexion, Astellas, Amgen, Sanofi a Novartis) za urovnání obvinění, že jako nástroje pro korupci využily nadace třetích stran.

Podvody probíhaly přes čtyři nadace (PSI, The Assistance Fund, Chronic Disease Fund a Patient Access Network Foundation) zaplatily přes 13 mil. USD.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
20.08.2020
Čteno: 17576x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.