RUBRIKY

LÉKÁRENSTVÍ A LÉKÁRENSKÁ PÉČE V ČR A VE SVĚTĚ

Američtí infektologové odhadují vakcíny do května, problém bude přesvědčit lidi, někteří sami pochybují

TAGY: #vakciny  #covid-19  #ucinnost  #ochota  #ockovani
Foto: APATYKÁŘ®

Američtí lékaři specializující se na infekční nemoci předpovídají příchod vakcíny proti COVID-19 do května 2021. Slibnými kandidáti jsou vakcíny společností Moderna a Pfizer, ale nový průzkum rovněž ukazuje váhavost při preskripci vakcín, stejně jako opatrnost pacientů, zda je přijmou.

Hlavní zjištění

Jelikož podzim 2020 přinesl nárůst případů COVID-19 a obavy o kapacitu nemocnic, američtí specialisté na infekční onemocnění posunuli své hodnocení souboje kandidátů vakcín ve vývoji.

Zatímco v průměru lékaři očekávají schválenou vakcínu do května 2021 (o měsíc dříve, než tvrdili v červenci 2020), vyjadřují současně nízkou míru důvěry v předepisování vakcín COVID-19 schválených FDA pacientům.

Ještě nižší pak mají důvěru ve federální, státní a místní postupy týkající se bezpečnosti, distribuce a plánů pro rozšíření vakcín.

Data pocházejí z druhé vlny průzkumu COVID-19 Vaccine Development, který provedla společnost InCrowd zaměřující se na informace o trhu v reálném čase pro life sciences průmysl.

Podle výsledků průzkumu americký systém zdravotní péče spoléhá na to, že lékaři budou informovat pacienty o očkování proti COVID-19 a zapojí je do něj.

Lékaři sice horlivě monitorují vývoj vakcín, avšak jejich omezená důvěra ve vakcíny a jejich nasazení vyvolává obavu, které musejí výrobci, odborníci na veřejné zdraví a vedoucí představitelé tvůrců odborných politik porozumět a řešit ji, aby získali důvěru veřejnosti a nakonec omezili šíření viru.

Moderna, Pfizer/BioNTech

Společnost Moderna si u lékařů nadále drží prvenství v parametrech účinnosti, jak tomu bylo v prvním průzkumu o vývoji vakcín začátkem července 2020.

Nové výsledky byly získány koncem října 2020, ještě před nedávnými zprávami o příznivých raných výsledcích z klinických studií experimentálních vakcín společností Moderna a Pfizer/BioNTech.

Tyto společnosti jsou nyní ze strany lékařů považovány za jedničku a dvojku ve třech milnících vývoje vakcín: (1) jako první získají schválení FDA, (2) nejrychleji navýší výrobu a (3) jako první budou dostupné pro americkou veřejnost.

Před půl rokem to byly společnosti Moderna a AstraZeneca, které získaly v těchto kritériích nejvíce bodů.

Z výsledků vyplývá, že jen výrobce, který je schopen rychle vyrábět a distribuovat své vakcíny, může být na trhu úspěšný a vyhrát, protože klinické studie prokázaly dostatečnou účinnost pro každou z uvedených vakcín společností Moderna, Pfizer a AstraZeneca.

Povědomí o vakcíně společnosti Pfizer sdílené v reakci nepodpořené lékaři také vyskočilo z 37 % v červenci na 81 % v říjnu.

Váhavost

Lékaři jsou téměř jednomyslní v názoru, že snaha o kolektivní imunitu bez očkování byla neúčinnou nebo neetickou strategií s odvoláním na hromadné ztráty, které by následovaly.

Přesto méně než polovina (pouze 47 %) amerických specialistů na infekční choroby se cítí velmi sebejistě při předepisování případné FDA schválené vakcíny proti COVID-19. Tuto váhavost pravděpodobně sdílejí pacienti, přičemž respondenti odhadují, že 40 % pacientů s očkováním váhá.

Pouze třetina lékařů zaměřených na infekční choroby věří místním a státním postupům (politikám) týkajících se rozšíření vakcín (32 %), distribuce a logistiky vakcín (35 %) a bezpečnosti vakcín (36 %).

Ještě méně respondentů cítí důvěru ve federální politiku týkající se nasazení vakcín (21 %), distribuce a logistiky vakcín (22 %) a bezpečnosti vakcín (26 %).

V průměru respondenti předpovídali, že k dosažení kolektivní imunity bude nutné naočkovat alespoň 71 % populace USA – prahová hodnota (v červenci odhadovali 68 %). Pouze 12 % dotazovaných lékařů věří, že kolektivní imunity lze dosáhnout při proočkovanosti pod 60 %.

První zdravotníci

Lékaři mezi skupinami obyvatel, které nejdříve dostanou očkování, stále upřednostňují zdravotnické pracovníky, přičemž další skupinou by měli být pacienti s běžnými komorbiditami COVID-19, pacienti s chronickými respiračními chorobami a zdraví pacienty ve věku 80 a starší.

O průzkumu

Průzkum o vývoji nových vakcín proti koronavirům (COVID-19) byl prováděn mezi 100 americkými lékaři, infektology, formou 12minutového rozhovoru provedeného mezi 22. a 26. říjnem 2020. Výběr tvořilo 45 lékařů v komunálních nemocnicích, 42 lékařů v akademických nemocnicích a 10 lékařů v ordinacích v rámci úřadů.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
19.11.2020
Čteno: 4287x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.