RUBRIKY

CO VÁS V LÉKÁRNĚ A O LÉKÁRNÁCH ZAJÍMÁ

Má právo lékárník kontaktovat praktického lékaře a dotazovat se, proč předepisuje konkrétnímu pacientovi určité léky, ačkoliv se nejedná o opiáty ani jiná farmaka, která lze zneužít například pro výrobu drog?

Podobné situace řeší zákon 79/1997 Sb. (v úplném znění 269/2003 Sb. včetně novel) o léčivech a o změnách a doplnění některých souvisejících zákonů, konkrétně Díl čtvrtý (Výdej léčivých přípravků a prodej vyhrazených léčiv):

§ 49 (výdej léčivých přípravků v lékárně)
(3) V případě pochybností o věrohodnosti lékařského předpisu nesmí být léčivý přípravek vydán, a nelze-li tyto pochybnosti odstranit ani po ověření u předepisujícího lékaře, musí být věc bez zbytečného odkladu oznámena Policii České republiky. Léčivý přípravek, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, může být vydán i jiné osobě, než které je léčivý přípravek předepsán. Pokud však má farmaceut pochybnost, že osoba, které léčivý přípravek vydává, není schopna zaručit správné zacházení s léčivým přípravkem či jej může zneužít, léčivý přípravek nevydá. Léčivý přípravek, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nevydá farmaceut také v případě podezření ze zneužití tohoto léčivého přípravku.
17.01.2004
Čteno: 35339x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.