RUBRIKY

O ZDRAVÍ, ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY

Jak se účinně chránit proti ultrafialovému záření

Přirozená ochrana proti UV záření není dostatečná a lidé by se měli před škodlivými vlivy při pobytu na slunci aktivně chránit. Pokud jde o zrak, jeho ochranu zajistíme kvalitními slunečními brýlemi s UV-filtrem. Větší jistotu a záruku kvality při nákupu nám přirozeně dává prodejna oční optiky než prodej na tržišti (prodejce může deklarovat UV filtr, který brýle nemusejí vůbec mít).

Přirozená ochrana

Nejúčinnější ochranou před sluncem je samozřejmě pobyt ve stínu. Ochranu nám poskytuje i oblečení a používání klobouků. Látka však není zcela nepropustná pro UV záření. Tmavé látky, ačkoliv se více zahřívají, chrání lépe než světlé. Suchá látka chrání více než mokrá. Záleží též na druhu materiálu. Budoucím trendem možná bude označování oděvů ochranným faktorem.

Opalovací prostředky

Pro ochranu kůže se používají kosmetické prostředky, které omezují škodlivý vliv UV. Stupeň poskytované ochrany se vyjadřuje číslem označovaným jako ochranný faktor (zkr. OF nebo SPF - Sun Protecting Factor). Touto hodnotou se (přibližně) násobí doba, po kterou můžeme bezpečně pobývat na slunci bez použití ochranných faktorů - viz fototypy kůže a ozónové zpravodajství. Význam mají ochranné faktory od hodnoty min. SPF 4. Pro první pobyt na slunci se doporučuje vyšší faktor. Citlivé typy by měly používat SPF 15 a výše. Pro malé děti a osoby s fotodermatózami (nemoci vyvolávané slunečním zářením) používáme extrémně vysoké faktory (20 a výše). Děti do 2 let se nemají slunit vůbec!

Používané filtry se dělí na chemické a fyzikální. Chemické filtry pohlcují část slunečního spektra, ale umožňují opálení. U některých osob mohou vyvolávat kožní alergické reakce. Fyzikální filtry jsou tvořeny jemně rozptýlenými částečkami prášku, které odrážejí všechny složky slunečního spektra. Umožňují vysoký ochranný faktor a zároveň zabraňují přirozenému opálení. Chemicky jsou zcela inertní. Nevýhodou je bílá barva takových přípravků. Přípravky s obsahem oxidu titaničitého jsou nevhodné pro osoby s atopickým ekzémem.

Způsob použití

Pro správnou funkci ochranných přípravků je třeba jejich správné používání. Přípravek je třeba nanášet asi 20 minut před pobytem na slunci. Je vhodné nanášet dvakrát, aby se pokryla i zapomenutá místa kůže. Bylo zjištěno, že vzhledem k ceně mají lidé tendenci s přípravky šetřit, což však rozhodně není na místě. Většina přípravků se z kůže smývá vodou a potem. Proto je potřeba zejména při koupání nanášet přípravek opakovaně. Některé výrobky jsou označovány jako vodě odolné. Znamená to, že se smývají z kůže méně než ostatní. Water-resistant vydrží 40-ti minutové namáčení kůže ve vodě, water-proof až 80-ti minutové namáčení, aniž by došlo k podstatnému snížení ochrany. Je třeba zdůraznit, že opakovaným nanášením se ochranný faktor nezvýší (tedy doba bezpečného pobytu na slunci neprodlouží), ale pouze udrží! Pro úplnost ještě připomínáme nezbytnost ochrany rtů, které neobsahují žádný ochranný pigment. Pro ně existují různé pomády s ochranným faktorem.

Co použít po opalování

Existují též různé přípravky určené pro regeneraci kůže po opalování. Jednoznačně můžeme doporučit přípravky s pantenolem nebo výtažkem z Aloe vera. Zatím klinicky ne zcela zhodnocené je používání přípravků s antioxidanty, např. vitamínem E. Logicky lze předpokládat jeho příznivý vliv na neutralizaci volných radikálů vzniklých působením UV. Na druhou stranu však není jasné, jaký vliv má jeho vysoká koncentrace v kůži při dalším slunění. Je totiž známo, že vitamín E se po ozáření UV paprsky sám mění na volný radikál. Proto bychom doporučili určitou opatrnost při používání přípravků s jeho obsahem během slunění. V případě spálení kůže se rovněž doporučuje panthenol, Aloe vera či vitamín E. Po poradě s lékařem je též možné ke zklidnění zánětu krátkodobě použít přípravek s obsahem kortikoidu (pozor, vázáno na lékařský předpis). Spálená kůže by po několik následujících dní rozhodně neměla být vystavována přímému slunci.

Doplňky stravy používané při slunění

Velmi žádané v lékárnách jsou doplňky stravy s obsahem beta-karotenu. Jejich užívání se doporučuje, jelikož beta-karoten působí bronzové zbarvení kůže (známo u osob, které pravidelně konzumují mrkev) a zvyšuje přirozenou ochranu kůže proti spálení. Rozhodně však není ochranou stoprocentní (pozor na mnohdy zavádějící reklamy!) a používání ochranných faktorů se nevyhneme.

19.04.2005
Čteno: 13483x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.