RUBRIKY

O ZDRAVÍ, ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY

Jak přibrat na váze?

Snahou osob řešících problémy s tělesnou hmotností je obvykle shození nadbytečných kilogramů. Nezřídka se můžeme setkat s problémem opačným, tedy příliš nízkou tělesnou hmotností.

Podváha je pro organismus nebezpečná podobně jako nadváha. Organismus trpí nedostatkem základních živin, stává se slabým a málo odolným vůči chorobám a zevním vlivům, u žen dochází k poruchám až zastavení menstruačního cyklu a neplodnosti. Příčin nízké hmotnosti může být celá řada, obvykle však souvisí s nedostatečným příjmem potravy, který může být způsoben psychickými vlivy (např. psychická zátěž či záměrné odmítání potravy; nechuť k jídlu se odborně nazývá anorexie) nebo probíhající chorobou, která může způsobovat nechutenství, zvracení, průjmy, zabraňovat normálnímu příjmu potravy (např. problémy s polykáním) atd.

Nedostatek základních živin pak zhoršuje průběh choroby a snižuje šanci na uzdravení. Podvýživa a sešlost (kachexie) je závažným komplikujícím faktorem zejména u onkologických (nádorových) a infekčních onemocnění či u osob v rekonvalescenci po úrazech nebo chirurgických zákrocích.

V takových případech je samozřejmě nutné léčit v prvé řadě základní onemocnění a jeho příčiny, úspěšnost léčby je však důležité podpořit dostatečným příjmem všech základních živin a snahou o dosažení normální hmotnosti.

Pomineme-li případy, kdy pacient není vůbec schopen příjmu potravy ústy a je odkázán na podávání živin infúzí, můžeme doporučit každému, kdo potřebuje přibrat, přípravky z kategorie potravin pro zvláštní lékařské účely (některé přípravky jsou registrovány jako léčiva, účel však plní tentýž), které jsou v současné době na trhu a koupíme je hlavně v lékárnách. Jde o nápoje s řídce-kašovitou konzistencí, balené nejčastěji v krabičkách s brčkem k pití (např. Nutridrink nebo Resource Energy Drink). Jedná se o nápoje obsahující nezbytné složky potravy, tedy bílkoviny, cukry, tuky (a jejich stavební složky), vitamíny a minerály. Jsou vhodné k pití jednak jako doplněk k normální stravě, ale mohou též tuto stravu zcela a plnohodnotně nahradit u osob, které nemohou přijímat pevnou stravu. Přípravky jsou dostupné v různých příchutích a jsou i vcelku chuťově přijatelné.

Rodiče mívají někdy pocit (oprávněně i neoprávněně), že jejich děti trpí nechutenstvím a málo tělesně prospívají. Podpořit chuť k jídlu můžeme zkusit slazením hroznovým cukrem, případně dodatečným příjmem vitamínů skupiny B (jejich účinku na přibývání na váze lze využít i u dospělých). Nechutenství však může být způsobováno nezdravým psychickým prostředím v rodině i v širším sociálním okolí. K odstranění těchto příčin může napomoci odborná pomoc psychologa.

V souvislosti s poruchou příjmu potravy se ještě stručně zmíníme o mentální anorexii a mentální bulimii. Jde o onemocnění související s představou štíhlého ideálu krásy, které postihuje nejvíce mladé dívky a ženy. Ty jsou neustále falešně přesvědčeny, že "musí shazovat kila", aby byly štíhlé a krásné. Dostávají se do bludného kruhu, kdy se snaží zhubnout, ačkoliv jsou již silně podvyživené. Rozdíl mezi oběma onemocněními je ten, že při mentální anorexii postižená osoba odmítá přijímat potravu a neustále drží přísné redukční diety, při mentální bulimii přicházejí stavy „žravosti“ bezprostředně následované pocity viny a vyzvracením přijaté potravy. Obě onemocnění vedou k celkovému vyčerpání organismu, v krajním případě až ke smrti. Jedná se o závažné duševní stavy, které si postižené osoby obvykle samy neuvědomují a potřebují k jejich překonání léčbu u psychiatra.

29.08.2002
Čteno: 25187x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.