RUBRIKY

O ZDRAVÍ, ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY

Pylové alergie

S příchodem teplejší části roku přicházejí i nepříjemné zdravotní komplikace pro mnoho alergiků. Mnoho z nás totiž trpí pylovou alergií, která se hlásí o slovo v době kvetení různých rostlin.

Co to je alergie

Alergie je přecitlivělost organismu na konkrétní chemické látky, které se vyskytují v našem životním prostředí. Projevuje se nepřiměřenou reakcí imunitního systému při styku s danou látkou. V lehčím případě znepříjemňuje postiženému život, v extrémním případě pak může způsobit anafylaktický šok, který znamená ohrožení života selháním krevního oběhu. Přecitlivělost je u každého alergika na určitou konkrétní látku (téměř kteroukoliv), může se jednat o látku jedinou nebo celou skupinu látek.

Pylová alergie je přecitlivělost na bílkoviny nacházející se na povrchu pylových zrn rostlin. Každý druh rostliny má své vlastní bílkoviny, proto každý alergik reaguje jen na pyl určitých druhů a trpí vždy v době, kdy ta "jeho" rostlina kvete a uvolňuje do okolí velké množství pylu. Při pobytu v prostředí, kde se vyskytuje pyl dané rostliny nastává nepřiměřená obranná reakce, která se projeví zejména podrážděním očí (zarudnutí a pálení) a dýchacích cest (kýchání, rýma a v těžším případě záchvaty dušnosti). Alergie je chronické onemocnění, jehož léčba náleží do rukou odborného lékaře. Existují však volně prodejné prostředky, kterými lze mírnit nepříjemné přechodné příznaky během pylové sezóny.

Co použít k léčbě

Z volně prodejných se nejvíce používají přípravky působící místně. Obsahují dvě skupiny látek. První z nich jsou antihistaminika typu H1, které blokují účinky histaminu, což je látka, která hraje důležitou roli při vzniku alergické reakce.

Druhou skupinou jsou sympatomimetika, která způsobí stažení cév a zmírnění otoku v daném místě. Tyto látky jsou dosti účinné, pokud se však používají dlouhodobě, vzniká návyk. Postižený s tímto návykem musí pak přípravek užívat neustále, jinak dochází k nadměrnému otoku sliznice. To se týká hlavně užívání nosních přípravků užívaných k mírnění rýmy!

Do očí a nosu

Obě výše uvedené skupiny se v přípravcích často kombinují. U očních potíží se používají oční kapky, na mírnění alergické rýmy pak nosní kapky, spreje a gely s různými i volně dostupnými účinnými látkami (např. levocabastin, naphazolin, phenylephrin). U kapek označených jako nosní a oční se nemá jedno balení užívat současně do nosu i do očí pro možnost zanesení infekce do oka.

Na kůži

Alergická reakce se též může projevit na kůži. K mírnění svědivé kopřivky či štípanců lze použít gely obsahující antihistaminikum dimetinden. Tato látka je volně prodejná v tabletách pro použití též u alergické rýmy.

V krajním případě na zmírnění kožního zánětu je možné použít vysoce účinné přípravky s obsahem kortikoidního hormonu. Takové přípravky slouží však jako první pomoc, dlouhodobé používání vážně poškozuje kůži, případně může způsobit další závažné nežádoucí účinky. Jsou proto vázány na lékařský předpis. Výjimkou je volně prodejná mast s obsahem hydrocortisonu, která má relativně slabé účinky, platí však pro ni také, že není určena k dlouhodobé aplikaci!

Léčivé přípravky k vnitřnímu použití

Lékaři svým pacientům pro zmírnění alergických obtíží předepisují antihistaminika k vnitřnímu použití (tablety, kapky, sirupy). Protože se jedná o celkovou léčbu, která může být spojena s nežádoucími účinky - zejména starší látky způsobují ospalost a útlum (na to je třeba myslet užíváme-li některé z těchto přípravků, jelikož mohou nepříznivě ovlivnit činnost vyžadující zvýšenou pozornost, motorickou koordinaci a rychlé rozhodování - např. řízení motorových vozidel, ovládání strojů, práce ve výškách), jsou takové přípravky vázány na lékařský předpis.

Výjimkou je účinná látka cetirizin, většinou v balení po 7 tabletách. Toto malé balení je určeno jako první pomoc pro zmírnění krátkodobých příznaků. Delší užívání i tohoto přípravku (existuje i větším balení) má být pod dohledem lékaře. Volně prodejná je rovněž novější varianta této látky – levocetirizin.

Na výše uvedené alergické potíže jsou určena taktéž volně prodejná antihistaminika s účinnou látkou loratadin.

Poznámka závěrem

Výše uvedené přípravky lze použít i při jiných typech alergie než je pylová, např. na prach, plísně, srst, peří a podobně. Článek není dále aktualizován.

22.04.2006
Čteno: 16889x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.