RUBRIKY

O ZDRAVÍ, ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY

Intimní problém mužů – zbytnění prostaty

Spoustu mužů vyššího věku trápí onemocnění, které způsobuje zvětšená předstojná žláza (prostata). Tato žláza se nachází okolo močové trubice mužů v místě, kde tato trubice vychází z močového měchýře. Prostata se významně podílí na tvorbě spermatu. Mladí muži často ani netuší, že takový orgán v těle mají. S přibývajícím věkem účinkem pohlavního hormonu testosteronu však prostata neustále roste a ve vyšším věku začíná utlačovat močovou trubici a ztěžovat močení. První příznaky se u některých mužů objevují okolo 50. roku života, s přibývajícími léty pak výskyt problémů narůstá. Asi 80% osmdesátiletých mužů má nějaké problémy. Onemocnění se odborně nazývá benigní hyperplazie prostaty (BHP).

Jak se BHP projevuje

BHP se projevuje problémy s močením - to je obtížné, ztenčuje se paprsek moči, muž je nucen močit naněkolikrát a má obvykle pocit nedokonalého vyprázdnění močového měchýře. V důsledku toho dochází k častému nucení na moč, zejména v noci. Někdy dochází v důsledku poškození močového měchýře k problémům s udržením moči. Není-li onemocnění včas léčeno, může v extrémním případě dojít až k poškození ledvin. Před nasazením léčby by měl odborný lékař-urolog provést vyšetření a vyloučit případné závažnější onemocnění.

Léčba BHP

Léčba počátečních stadií BHP spočívá v podávání léčivých přípravků, které zpomalují růst prostaty. Včasným nasazením léčby dochází k výraznému zmírnění problémů a lze tak předejít nebo oddálit přechod do těžšího stadia, kdy je nutné operativní řešení. Muži obvykle svůj problém považují za intimní a svému lékaři se často svěří, až když jsou jejich problémy neúnosné a vyžadují radikální řešení.

Co lze použít bez receptu

Při začínajících problémech není nutné užívání léčivých přípravků, které jsou na předpis odborného lékaře. Existuje celá řada prostředků volně prodejných, které pocházejí převážně z rostlinné říše.

Známým prostředkem je čaj z nati vrbovky malokvěté (Epilobium parviflorum) a doplňky stravy obsahující výtažky z některých dalších rostlin. Např. tzv. americké trpasličí palmy (Serenoa repens), výtažek z kůry slivoně africké (Pygeum africanum) či olej ze semen dýně (Cucurbita pepo). Přípravky s dýňovým olejem mívají v názvu latinské označení dýně Cucurbita nebo anglické Pumpkin (čti pampkin).

Někdy se též používá výtažek z kořene kopřivy dvoudomé (Urtica dioica).

Jednotlivé rostlinné výtažky se v přípravcích vyskytují buď samostatně, nebo v kombinacích.

Poznámka závěrem

Zopakujme, že volně prodejné preparáty jsou určeny jako pomoc při mírných obtížích. Pokud dochází ke zhoršování, je nutné navštívit lékaře.

Zdroj informací:
1. časopis Remedia 1/99 (Dvořáček J.: Současné farmakoterapeutické možnosti léčby benigní hyperplazie prostaty)
2. AISLP
15.09.2003
Čteno: 15315x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.