RUBRIKY

O ZDRAVÍ, ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY

Hemofilové nákazy

Jedná se o onemocnění, která se nejčastěji objevují u dětí do věku 5 let a jsou způsobená bakterií Haemophilus influenzae typu b. Existuje několik typů této bakterie, ale pouze typ b se vyskytuje nejčastěji a také onemocnění, která vyvolává, jsou nejnebezpečnější. Infekce se v dětském kolektivu šíří kapénkovým způsobem. Kromě zánětu mozkových blan a zánětu hrtanové příklopky může hemofilová infekce komplikovat průběh jiného virového nebo bakteriálního onemocnění. Ročně bývá u nás nakaženo 100 až 150 dětí a témeř 10 dětí je trvale postiženo hluchotou.

Průběh a klinické projevy

Hemofilová infekce začíná v nosohltanu, kde se bakterie rozmnoží. Krví se bakterie dostávají k různým orgánům, které napadají a poškozují. Hemofilové onemocnění může mít různé klinické projevy, které bývají doprovázeny zvýšenou teplotou. Nejčastější a nezávažnější je zánět mozkových blan a zánět hrtanové příklopky. Zánět mozkových blan je doprovázen nejen horečkou, ale i prudkými bolestmi hlavy, zvracením, spavostí dítěte, popřípadě křečemi či poruchou vědomí.

Je-li léčen správně a včas, přežívá více než 98% dětí. Přesto u přibližně 10% dětí zánět mozkových blan zanechává trvalé následky, obvykle jako trvalé postižení sluchu. Na prudký zánět hrtanové příklopky u nás umírá každý rok 1 až 2 děti. Je provázené vysokou horečkou a bolestmi v krku. Jedná se o velmi zákeřnou a rychle probíhající infekci, při které dojde k masivnímu zduření hrtanové příklopky, takže bez lékařské pomoci může dojít k udušení dětského pacienta. Jediným život zachraňujícím léčebným krokem je vedle antibiotik i rychlé zprůchodnění dýchacích cest, často se zavedením rourky. Život dítěte závisí na rychlosti, se kterou je onemocnění rozpoznáno a léčeno.

Očkování proti hemofilovým nákazám

Očkování proti hemofilovým nákazám je u nás zatím prováděno pouze individuálně a rodiče jej musí uhradit sami. Základní očkování je tvořeno dvěma nebo třemi dávkami podle druhu očkovací látky a podle stáří očkovaného dítěte, které se obvykle podávají ve dvouměsíčních intervalech. Děti od dvou měsíců se očkují třemi dávkami vakcíny. Pro očkování dětí starších 6 měsíců stačí podat pouze dvě dávky, a pro děti starší jednoho roku se podává pouze jediná dávka.

Novému trendu kombinovaných očkovacích látek se přizpůsobují i výrobci vakcín, kteří připravují i čtyřsložkovou vakcínu obsahující čtyři očkovací látky: proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli a hemofilovým nákazám. Očkování poskytuje ochranu proti infekcím vyvolaným Haemophilus influenzae typu b s téměř 100% účinností u rizikové skupiny, tj u dětí mladších 5 let. Základní očkování a přeočkování provedené po 6 až 12 měsících zajistí u všech očkovaných dětí dostatečnou obranu po celou dobu možného ohrožení, tj. po dobu minimálně 5 let. Tyto dnešní vakcíny jsou velmi bezpečné, a pokud vyvolají v ojedinělých případech nežádoucí reakci, jedná se obvykle o reakce lokálního charakteru: zarudnutí a mírný otok v místě vpichu.

Autor: RNDr. Marek Petráš, Vakciny.net
29.08.2002
Čteno: 11298x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.