RUBRIKY

O ZDRAVÍ, ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY

Myslíte na očkování proti klíšťové encefalitidě?

Každý z nás se již jistě při svém pobytu v přírodě setkal s přisátým parazitem jakým je klíště. Pokud není klíště odstraněno, po nasátí potřebného množství krve se samo za několik dní pustí, což se obvykle obejde bez zdravotních následků. Některá klíšťata, především v určitých oblastech, však bývají nakažena původci infekčních onemocnění, která mohou přenášet na své hostitele, tedy i na člověka. V našich podmínkách jde o dvě onemocnění, lymeskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Riziko nákazy těmito chorobami snížíme, pokud se chráníme před napadením klíštětem oblečením a používáním repelentů při každém pobytu v přírodě v průběhu teplejší části roku. Přisáté klíště je třeba co nejdříve šetrně odstranit za použití dezinfekčního roztoku a pinzety. Je třeba odstranit klíště celé tak, aby v ráně nezůstala hlavička, což významně zvyšuje nebezpečí přenosu nákazy.

Lymeská borelióza

Jedná se o bakteriální onemocnění, které se projeví několik dní po nákaze typickými kožními projevy. V takovém případě je třeba navštívit lékaře, který provede nezbytná vyšetření a chorobu zaléčí vysokými dávkami antibiotik. Není-li borelióza včas léčena může s prodlevou několika let způsobit trvalé poškození různých orgánů.

Klíšťová (meningo)encefalitida

Jde o virový zánět mozku a mozkových plen, který je obtížně léčitelný a může zanechat vážné nervové postižení nebo dokonce způsobit smrt. Na toto onemocnění je třeba pomýšlet, pokud postižený má déle trvající vysoké horečky, je zmatený a nedlouho předtím byl kousnut klíštětem (nebo se předpokládá, že mohl být kousnut klíštětem). Tato nemoc je narozdíl od předchozí neléčitelná antibiotiky, existuje však očkování, které je schopné před ní s velkou účinností ochránit. Pro velkou nebezpečnost choroby se očkování doporučuje každému, kdo se v létě často pohybuje v přírodě a hrozí mu napadení klíštětem.

Očkování je nejvhodnější provádět v zimních měsících, kdy nehrozí napadení klíštětem. Pokud by člověk byl v krátké době po očkování napaden infikovaným klíštětem, muselo by se přistoupit k určitým opatřením, aby nemohlo dojít ke komplikacím. Základní očkování probíhá ve třech dávkách. První dvě dávky se podají s časovým odstupem 1 až 3 měsíců. Třetí dávka se podá na podzim za 9 až 12 měsíců po druhé dávce. Po třetí dávce trvá ochrana proti encefalitidě nejméně 3 roky. Pak je možné podat další dávku pro udržení ochrany.

Vakcína proti klíšťové encefalitidě je dostupná v lékárnách na lékařský předpis (ačkoliv někteří pacienti i lékaři se mylně domnívají, že je volně prodejná), není hrazena z prostředků zdravotního pojištění (některé pojišťovny však na vakcínu přispívají). Po vyzvednutí z lékárny ji uložte v chladničce (nesmí však zmrznout!), pokud nejdete rovnou k lékaři na aplikaci.

29.11.2004
Čteno: 8075x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.