RUBRIKY

O ZDRAVÍ, ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY

Léčba letních průjmů

Poznal to snad každý. Příjemnou letní dovolenou zkomplikoval průjem. Příčina bývá stejná - pobyt v cizím prostředí a mnohdy nižší hygiena při pobytu v přírodě nebo cizí zemi, setkání s cizími mikroorganismy, které způsobí obvykle méně závažnou střevní infekci. Několik dní trvající obtíže pak pokazí kus zaslouženého odpočinku.

Průjem je obvykle reakcí na škodlivý podnět. Organismus se zvýšenou činností střev snaží zbavit škodlivin přijatých potravou. Tento článek by chtěl dát tip, jak se na tyto cestovatelské komplikace připravit a čeho se na cestách vyvarovat. U jednotlivých účinných látek jsou uvedeny dostupné léčivé přípravky.

Obecné zásady

V prvé řadě je nutné uvědomit si, že příčinou cestovních průjmů bývá nedostatečně tepelně zpracované jídlo a voda. V teplém počasí se též potraviny dříve kazí a jejich konzumace i po převaření může způsobit zažívací potíže. Proto konzumujte potraviny co nejdříve po přípravě a neskladujte je. Zejména při pobytu v rozvojových zemích nejezte potraviny v syrovém stavu a vodu pijte pouze po převaření.

Ovoce a zelenina musí být důkladně omyty nezávadnou pitnou vodou. Zdrojem infekce může být i led přidávaný do chlazených nápojů (samotné limonády jsou většinou vyráběny za přísných hygienických podmínek). Protože i přes hygienická opatření musíme s průjmem na cestách počítat, je vhodné se na něj připravit.

Medicinální uhlí

Osvědčeným prostředkem je staré dobré medicinální uhlí. Má schopnost na sebe vázat různé látky a používá se proto k čištění žaludku a střev od škodlivin. Dobře působí i při nadměrné tvorbě střevních plynů. Užívají se 2-4 tablety vícekrát denně. Tablety se mají buď rozkousat, nebo rozdrtit a rozmíchat ve sklenici vody.

Pro jejich absorpční schopnost je třeba počítat s tím, že může snížit až úplně vyrušit účinek současně podaných léčivých přípravků. Proto je při užívání potřeba zachovat časový odtup nejméně jedné hodiny.

Diosmectit

Shodné působení jako medicinální uhlí má i diosmectit. Obsah sáčku se rozmíchá ve sklenici vody a vypije se 2-3x denně. Je vhodný pro užívání zejména u malých dětí.

Sušené léčivé kvasnice

Sušené léčivé kvasnice jsou schopny na sebe vázat některé střevní patogeny a zastavit tak jejich průjmové působení. Přípravek působí také příznivě na stabilizaci střevní mikroflóry a zvyšuje nespecifickou imunitu zažívacího traktu. Užívají se 1-2 tobolky denně, léčba akutního průjmu by měla pokračovat ještě několik dnů po vymizení obtíží. Při prevenci tzv. cestovních průjmů se přípravek začne užívat 5 dnů před započetím cesty a užívá se po celou dobu cestování. Bohužel, jediný dostupný léčivý přípravek s obsahem léčivých kvasnic je v současnosti pouze na lékařský předpis.

Cloroxin

Předpokládáme-li infekční původ průjmu (z jídla, vody apod.), můžeme jej použít jako střevní dezinfekci. Užívá se 3x denně 1 tableta po jídle. Nesmí se používat v těhotenství a při nedostatečné činnosti jater a ledvin. Délka užívání nemá přesáhnout 10 dní. Dětem s tělesnou hmotností nižší než 40kg se nesmí podávat. Může se kombinovat s medicinálním uhlím, ale je třeba pamatovat na časový odstup.

Loperamid

Tento přípravek průjem neléčí, ale v akutním stadiu účinně zmírňuje průběh a snižuje ztrátu tekutin. Užívá se 1-2 kapsle maximálně 4x denně. U dětí je dávka poloviční.

V současnosti je dostupná tato látka také v kombinaci se simeticonem, který umožňuje úlevu od příznaků provázejících průjem, zejména plynatosti. Nesmí se podávat dětem do 6 let, při těžkých krvavých průjmech a při otravách. Rovněž by se neměl užívat v těhotenství a při kojení.

Byliny

Stavivé účinky mají i odvary z rostlinných drog bohatých na třísloviny - kořen nátržníku, nať řepíku, dubová kůra, černý čaj a jiné.

Cestovní průjmy mívají obvykle krátký průběh a zdravý jedinec se velmi brzy zotaví bez vyhledání lékaře. Je však potřeba mít na paměti, že průjem způsobuje velkou ztrátu vody a minerálů, a zabezpečit jejich dostatečný přísun.

Pokud průjmy trvají déle než 3-5 dní, je třeba vyhledat lékařskou pomoc.

Někdy je při závažném průběhu nutné doplnění velkých ztrát pomocí infúzí během hospitalizace. Ztrátou tekutin a minerálů jsou ohroženy zejména malé děti, staré osoby a oslabení jedinci. U nich je potřeba vyhledat při silných průjmech lékařské ošetření, pokud potíže neustoupí do 24 hodin.

Poznámka závěrem

V tomto článku uvádíme pouze přípravky volně prodejné, které lze použít pro samoléčení nezávažných průjmů. Při závažném průběhu může lékař předepsat i jiné přípravky. Přejeme Vám příjemnou dovolenou a šťastný návrat domů!

Zdroje informací:
Remedia Compendium, 3. vydání, Panax
AISLP
09.08.2006
Čteno: 19255x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.