RUBRIKY

O ZDRAVÍ, ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY

Systémová enzymoterapie

Příznivé účinky proteolytických enzymů, tj. látek povahy bílkovin, které štěpí jiné bílkoviny, jsou známy již několik desítek let. Vzhledem k dřívějšímu nedostatku zkušeností a donedávna velkým technologickým překážkám, začaly se k léčbě více používat až v posledních letech.

Bylo zjištěno, že určité enzymy rostlinného i živočišného původu (trypsin, chymotrypsin, bromelain, papain a další) po vstřebání do krevního oběhu, mají celkové (systémové) účinky. Tyto účinky jsou poměrně komplikované, zjednodušeně řečeno napomáhají rychlejšímu odstraňování molekulových komplexů podílejících se na zánětlivých pochodech v organismu a příznivě také ovlivňují imunitní systém.

Podávání vysokých dávek proteolytických enzymů vede k rychlejšímu odeznění probíhajícího zánětu a vstřebání otoků, zlepšují se průtokové vlastnosti krve a rychleji se rozpouštějí krevní sraženiny. Uvedené účinky vedou druhotně i ke snížení bolestivosti. Rovněž bylo dokázáno, že současné podávání enzymů zvyšuje účinnost léčby antibiotiky (pozor, tuto léčbu nenahrazuje!).

Možnosti použití

Uvedené účinky předurčují podávání léčivých přípravků systémové enzymoterapie (SET) jako doplňkovou léčbu v širokém spektru využití. V chirurgii se podávají po úrazech nebo v období okolo plánované operace, neboť SET urychluje hojení ran. Využívá se rovněž příznivé působení v revmatologii, při zánětech žil a trombózách.

Pokud jde o možné nežádoucí účinky, bývají nezávažné, nejčastěji plynatost a průjem, vzácně pak kožní alergická reakce. Na počátku léčby může též dojít k přechodnému zhoršení příznaků onemocnění, které později ustoupí.

Zásady při užívání

Vzhledem k tomu, že se jedná o látky bílkovinné povahy, je třeba dodržovat pro zachování účinnosti určité zásady při užívání. Tablety jsou obaleny vrstvou, která chrání enzymy před rozkladným účinkem žaludeční šťávy. Díky této vrstvě se tableta rozpadá až v tenkém střevě, kde dochází ke vstřebávání do organismu. Aby došlo k dobrému vstřebání, je nutné tablety užívat zásadně vždy nalačno, tj. nejméně půl hodiny před jídlem a dvě hodiny po jídle. Tablety je třeba spolknout celé a zapít aspoň půl litrem tekutiny, nejlépe vody. Mléko nebo minerálky alkalické povahy zapříčiňují předčasné rozrušení ochranné vrstvy.

Některými odborníky je dodnes zpochybňováno perorální podávání enzymů (ústy), protože se obecně soudí, že bílkoviny nemohou přecházet přes střevní stěnu do krevního oběhu. Ačkoliv nebyl dosud uspokojivě objasněn mechanismus, bylo různými studiemi prokázáno, že určité, i když malé, procento perorálně podaných enzymů se do organismu vstřebává. Vzhledem k malému podílu vstřebaných enzymů je potřeba užívat více tablet najednou.

Na českém trhu jsou dostupné dva komerční preparáty SET vhodné jak pro podpůrnou léčbu chronických zánětlivých stavů, tak i při akutních stavech. Oba přípravky jsou volně prodejné a od sebe se liší zastoupením jednotlivých enzymů a některých dalších složek.

Poznámka: Článek není dále aktualizován a nemusí již odrážet aktuální poznatky.

Zdroje informací:
1. Farmakoterapeutické informace 9/2000
2. SPC dle AISLP
13.09.2003
Čteno: 6850x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.