RUBRIKY

O ZDRAVÍ, ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY

Vitamíny pro nastávající maminky

O vitamínových přípravcích již byla v minulosti v této rubrice řeč. Zvláštní kapitolou jsou však doplňky stravy pro těhotné a kojící ženy. Z mnoha důvodů není vhodný každý přípravek, který se vyskytuje na trhu. Na jedné straně je třeba dbát na zvýšenou potřebu některých vitamínů a minerálních látek. Na straně druhé však některé látky je třeba doplňovat jen v omezeném množství, neboť ve vyšších dávkách mohou nepříznivě ovlivňovat těhotenství a vývoj plodu.

Co by měly preparáty pro těhotné obsahovat

Z minerálních látek, které jsou v těhotenství zapotřebí ve zvýšené míře jmenujme hlavně vápník, železo, hořčík, fosfor, jód a selen, z vitamínů pak kyselinu listovou, pyridoxin (vitamín B6), vitamín B12, kyselinu askorbovou (vitamín C) a vitamín E.

Vápník a fosfor jsou ještě spolu s vitamínem D potřebné zejména pro výstavbu kostí a zubů.

Železo, kyselina listová a vitamín B12 jsou důležité pro krvetvorbu. Kyselina listová se rovněž jeví jako ochranný faktor před vznikem některých vývojových vad, je vhodné doplnit její přívod již před otěhotněním.

Nedostatek hořčíku a pyridoxinu se projeví brněním a těhotenskými křečemi.

Jód je potřebný pro správnou činnost štítné žlázy, nedostatečný přívod vede k omezenému psychomotorickému vývoji dítěte. Nedostatek jódu, podobně jako vitamínu E, může být příčinou neplodnosti.

Selen pak je v přiměřených dávkách nezbytným antioxidantem. Význam doplňků stravy tkví v tom, že většinu z uvedených látek naše přirozená strava často neobsahuje v dostatečném množství. Proto je vhodné je doplnit ve formě některého přípravku určeného pro speciální výživu těhotných a kojících žen.

Na co si dát pozor

Riziko v těhotenství naopak představuje nadměrný přívod vitamínu A. Tato jinak nezbytná látka ve vyšších dávkách vede k prokazatelně těžkému poškození plodu. Z tohoto důvodu kladou naše normy důraz na jeho omezené množství v přípravcích určených pro těhotné ženy.

Je třeba podotknout, že by se těhotné ženy měly vyvarovat i konzumace potravin, které obsahují velké množství vitamínu A, tedy jater, játrových výrobků (např. paštiky) a oleje z rybích jater (rybí tuk).

Vitamínem, před jehož zvýšenou konzumací varují hlavně porodníci, je thiamin (vitamín B1). Je to z toho důvodu, že navozuje nadměrný růst plodu, děti se pak rodí příliš velké, což komplikuje průběh porodu a může být příčinou nutnosti provést císařský řez.

Všem nastávajícím maminkám přejeme spokojené a zdravé děti!

Poznámka: Článek není dále aktualizován a nemusí již odrážet aktuální poznatky.

04.12.2005
Čteno: 12421x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.