RUBRIKY

O ZDRAVÍ, ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY

Metody plánovaného rodičovství – ovulační a těhotenské testy

K metodám plánovaného rodičovství patří mj. i ovulační a těhotenské testy, které jsou rovněž k dostání v lékárnách.

Ovulační testy

Párům, které touží po do dítěti, mohou pomoci metody pro stanovení termínu ovulace, kdy se uvolňuje zralé vajíčko z vejcovodů. Právě v tomto období je totiž možné jeho oplození. Znalost tohoto termínu napomůže naplánovat pohlavní styk tak, aby byla šance, že dojde k otěhotnění.

Každá zdravá žena v plodném období svého života prožívá menstruační cykly. Během období trvajícího v průměru 28 dní dochází vlivem cyklických změn v hladinách hormonů ke zrání sliznice uvnitř dělohy, která je schopna v druhé polovině cyklu přijmout k uhnízdění oplozené vajíčko, které se zde začne vyvíjet v plod. Pokud se tak nestane, větší část děložní sliznice ke konci cyklu vlivem náhlé ztráty prokrvení odumírá a je odplavena z těla s malým množstvím krve. To se projeví jako známé menstruační krvácení. Poté se celý cyklus opakuje znova.

Zhruba v polovině doby mezi dvěma menstruačními krváceními dochází v podvěsku mozkovém ke zvýšenému vyplavování hormonů označovaných jako LH (luteinizační hormon) a FSH (folikuly stimulující hormon) do krve. Jejich působením dochází během následujících 24 hodin k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku do vejcovodu. Zde je pak vajíčko schopné oplodnění mužskou spermií po dobu asi 17 hodin.

Mužské spermie přežívají v ženských pohlavních orgánech až 48 hodin. Do vejcovodů, kde dochází k oplodnění, pronikají přibližně za hodinu po pohlavním styku. Z toho vyplývá, že oplozující styk by měl být uskutečněn před ovulací nebo bezprostředně po ní. U ženy, která má pravidelný menstruační cyklus trvající 28 dní, spadá toto období přibližně mezi 11.-14. den od začátku předchozího menstruačního krvácení.

Pro upřesnění termínu ovulace můžeme použít jednoduchý ovulační test, kterým lze zjistit přítomnost LH v moči. Tento test je tvořen papírovým proužkem. V určitém místě je na něm nanesena citlivá chemická vrstva, která reaguje s LH svým zabarvením. Vedle se pak ještě nachází kontrolní proužek. Pokud podle návodu ponoříme testovací proužek do moči, objeví se na něm během několika minut 1 nebo 2 barevné proužky.

Je-li barevný proužek pouze jeden, jde o kontrolní proužek. LH v tomto případě není v moči přítomen. Jsou-li barevné proužky dva, došlo k chemické reakci, LH je přítomen. V takovém případě by se oplozující styk měl uskutečnit během 24 až 48 hodin od zjištění, neboť v tomto období dojde k ovulaci. Test se má provádět každý den s novým proužkem asi od 11. dne cyklu (u ženy s cyklem o délce 28 dní), dokud nedojde k pozitivní reakci.

Měření bazální teploty

Spolehlivým způsobem určení ovulace je měření bazálních teplot. V první polovině menstruačního cyklu je totiž tělesná teplota u ženy nižší než ve druhé polovině. Právě při ovulaci dochází k jejímu zvýšení asi o 0,5°C. Měření se provádí ráno, než žena vstane, vždy na stejném místě (v pochvě, v konečníku, v ústech) stejným teploměrem a trvá asi 3-5 minut. Naměří-li žena náhlý vzestup teploty, znamená to, že došlo k ovulaci a je vhodný čas k oplození.

Pokud během cyklu nedošlo ke zvýšení teploty, nedošlo k uvolnění vajíčka. Takový cyklus označujeme jako anovulační. Občas (1-2x do roka) k tomu dochází i u zdravých žen. Jsou-li však anovulační cykly častější (nebo dokonce všechny cykly), vzniká problém neplodnosti nebo snížené plodnosti, který je třeba léčit.

Těhotenské testy

V určitých životních situacích by žena ráda věděla, zda je těhotná. Ať už jde například o ženu toužící po dítěti, či naopak dívku, která se bojí následků náhodné známosti. Těhotenství se obvykle projevuje typickými příznaky, jako je vynechání menstruace či špinění, nevolnosti, netypické chutě aj. Tyto příznaky jsou však nespecifické a mohou mít mnoho jiných příčin.

Spolehlivou metodou je zjištění přítomnosti hormonu lidské placenty označovaného zkratkou HCG. Lékař ho může nechat stanovit v krvi. Žena si však sama může jeho přítomnost zjistit v moči pomocí testů, které se svým provedením podobají testům ovulačním. HCG začíná placenta tvořit brzy po svém vzniku po uhnízdění oplozeného vajíčka v děloze. Koncentrace tohoto hormonu každým dnem prudce stoupají. Citlivé těhotenské testy jsou však schopny jeho přítomnost odhalit již v nízkých koncentracích brzy po otěhotnění.

Ženy by rády věděly, zda jsou těhotné nejlépe ihned po pohlavním styku. Je však nutné uvědomit si, že těhotenství vzniká až oplození vajíčka a jeho uhnízdění v děloze, což trvá několik dní. HCG je tvořen placentou, která nejprve musí vzniknout. Těhotenský test tedy nemá smysl provádět dříve, než očekáváte menstruaci, neboť do té doby není zpravidla možné ho v moči zachytit.

V raném stadiu těhotenství se doporučuje provádět test s ranní močí (hlavně u skupiny méně citlivých testů), kdy je koncentrace HCG, a tedy i pravděpodobnost správného stanovení nejvyšší. Pokud je výsledek testu negativní, a přesto máte pochybnosti, zda nejste těhotná, doporučujeme jeho zopakování o několik dnů později.

Poznámka: Článek není dále aktualizován.

20.02.2004
Čteno: 43247x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.