RUBRIKY

O ZDRAVÍ, ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY

WHO varuje před novou vlnou ptačí chřipky šířící se v Asii

Jak už portál APATYKÁŘ® informoval dříve, Organizace pro potraviny a zemědělství při WHO (FAO) vydala varování před případným oživením vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1, jejíž nová varianta kmenu se šíří v Asii s nepředvídatelnými riziky pro lidské zdraví.

Ztráty na životech i ekonomice

Podle údajů WHO virus H5N1 napadl od roku 2003, kdy se poprvé objevil, 565 lidí a zabil 331. Poslední úmrtí se vyskytlo začátkem tohoto měsíce v Kambodži, která zaregistrovala osm případů lidské nákazy v tomto roce – všechny fatální.

Od roku 2003 virus zabil nebo bylo kvůli němu nuceně utraceno přes 400 mil. kusů domácí drůbeže a vyžádal si na celém světě ekonomické škody v přibližné výši 20 mld. USD před tím, než byl eliminován ve většině ze 63 zemí infikovaných při jeho vrcholu v roce 2006.

Od roku 2008 opět nárůst

Nicméně virus zůstal endemický v šesti zemích a to i přesto, že se počet ohnisek u domácí drůbeže a volně žijících ptačích populací postupně snížil z ročního maxima 4000 na pouhých 302 v polovině roku 2008. Ale epidemie postupně narůstala na téměř 800 případů zaznamenaných v letech 2010-2011.

Od roku 2008 byl zaznamenán počátek nového geografického rozšíření viru H5N1 u drůbeže i volně žijících ptáků.

Migrace ptáků a lidská činnost

Jak se zdá, souvisí s migrací stěhovavých ptáků. Ta mohla pomoci viru překonat velké vzdálenosti, aby se následně H5N1 v posledních 24 měsících vyskytl u drůbeže nebo volně žijících ptáků v zemích, které byly několik let bez přítomnosti tohoto viru.

Na rozšíření mají podle FAO vliv lidské činnosti související s drůbaží produkcí a marketing.

Nedávno postižené oblasti se nacházejí v Izraeli a na palestinských územích, Bulharsku, Rumunsku, Mongolsku a Nepálu.

Ve Vietnamu nová varianta

Dalším důvodem ke znepokojení je výskyt varianty viru v Číně a Vietnamu, která je zřejmě schopna obejít ochranu poskytnutou prostřednictvím existujících vakcín.

Ve Vietnamu, který přerušil letošní jarní kampaň očkování drůbeže, byla většina severní a centrální části země – kde je H5N1 endemický – napadena novým kmenem viru, známým jako H5N1-2.3.2.1.

Nejvyšší pohotovost před letošním podzimem

Vietnamské veterinární služby jsou ve vysoké pohotovosti a údajně zvažují novou cílenou očkovací kampaň na podzim.

Cirkulace viru ve Vietnamu představuje přímou hrozbu pro Kambodžu, Thajsko a Malajsii, stejně jako ohrožuje Korejský poloostrov a Japonsko. Migrace volně žijících ptáků může také přenášet virus na jiné kontinenty.

Podle FAO by mohla rámcová odchylka od pozorovaného postupného poklesu v letech 2004-2008 znamenat, že H5N1 vzplane letos na podzim a v zimě, kdy lidé nečekaně najdou virus na jejich dvorku.

Země, kde je virus H5N1 stále pevně zakořeněný – Bangladéš, Čína, Egypt, Indie, Indonésie a Vietnam – by tedy sice mohly čelit největším problémům, ale žádná země se nemůže považovat za bezpečnou.

Zdroje informací:
FAO
30.08.2011
Čteno: 10380x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.