RUBRIKY

O ZDRAVÍ, ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY

Lupy – nepříjemný zdravotní problém

Jak lupy vznikají

Lupovitost (pityriasis capitis) je zdravotní, ale hlavně estetický problém, který trápí nejednoho z nás. Naše kůže se neustále olupuje tím, jak se postupně obměňují buňky na povrchu kůže. Za normálních okolností se tvoří jen velmi nepatrné šupinky, pouhým okem sotva postřehnutelné.

Zvýšený mazotok, který se též např. spolupodílí na vzniku akné, ve vlasové pokožce často způsobí tvorbu viditelných šupin z rohové vrstvy kůže. Při tvorbě lupů též pozorujeme na kůži zvýšený výskyt kvasinkové houby Pityrosporum ovale, která je běžným obyvatelem lidské kůže a která je též dávána do souvislosti s tvorbou lupů u disponovaných osob.

Tvorba lupů je obvykle problémem celoživotním a naším cílem je co nejvíce ji omezit, v ideálním případě jí zcela zabránit, což se však málo- kdy beze zbytku podaří.

Jak lupy odstranit

K odstranění lupů se používají šampóny, které lupy odstraňují a zároveň se snaží působit proti příčině tvorby lupů, tj. omezují nadměrný mazotok nebo hubí kvasinku, případně působí na obojí.

Na mytí vlasů nejsou vhodné silně odmašťující šampóny, které tvorbu lupů spíše podporují. Proto přípravky proti lupům odmašťování snižují, často s následným mastným vzhledem vlasů.

Pro omezení zvýšeného mazotoku jsou vhodné šampóny s obsahem síry a dehtů (např. Polytar). Proti kvasinkám jsou účinné látky jako ketokonazol (Nizoral), klimbazol (Šampon proti lupům CC7, ???), zink-pyrithion (Free Derm Zinc), selen-sulfid a jiné.

Jak šampony správně používat

Důležité je nejen vybrat šampón proti lupům, ale také správně s ním zacházet. Léčebná kůra má trvat 1-3 měsíce. Šampón se má používat asi 2x týdně. Důležité je umýt s ním nejen hlavu, ale celé tělo. To platí hlavně pro šampóny s obsahem látek proti kvasinkám, neboť ty osidlují celý povrch těla. Pokud je odstraníme pouze z hlavy, snadno se brzy rozšíří zpět z okolní kůže. Důležitá je také doba působení šampónu. Po nanesení na mokré vlasy a tělo ponecháme šampón na hlavě po dobu 4-5 minut a teprve potom ho můžeme opláchnout. Pokud tuto dobu nedodržíme, nemůžeme očekávat uspokojivý výsledek. Při dlouhodobém používání jednoho šampónu se po čase může snížit jeho účinnost, proto je vhodné po určité době přípravek změnit za jiný.

Poznámka

V našem přehledu uvádíme šampony nejen registrované jako léčivé přípravky. Uvádíme však jen ty, které jsou/byly dostupné v lékárnách (článek není dále aktualizován, některé proto již nemusejí být dostupné). Změny vyhrazeny.

24.04.2004
Čteno: 10878x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.