RUBRIKY

O ZDRAVÍ, ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY

Zmatek v distribuci vakcín proti chřipce

Vyhláška, která umožnila alespoň částečnou úhradu zdravotními pojišťovnami vakcín proti chřipce zejména osobám starším 65 let, se minula účinkem.

Místo předpokládaného zájmu a tedy i zvýšeného plánovaní potřebných zásob chřipkových vakcín, byla jejich potřeba snížena (neochota zdravotních pojišťoven zvýšit limity pro jejich úhradu v důsledku špatné státní zdravotní politiky - tj. přenesení finanční zátěže ze státu na zdravotní pojišťovny a v konečném důsledky na ambulantní hospodaření každého lékaře).

Při plánování nikdo neočekával tak dramatickou situaci kolem ptačí chřipky a paniku z chřipkové pandemie vyvolanou médii a několika „experty“.

V konečném důsledku to přineslo enormně zvýšený tržní požadavek na chřipkovou vakcínu. Během velmi krátké době byly zásoby těchto vakcín vyprodány a dodání nových se očekává. Aby však situace nebyla jednoduchá, státní správa přišla s další novinkou.

Distribuce další dodávky vakcín nebude standardní, ale bude zprostředkována přímo mezi výrobci (respektive jejich českými zástupci) nebo distributory a lékaři, tj. bez účasti lékáren.

Za dané situace se jedná o velmi odvážný postup, neboť existují následující rizika:

Účinek takové vyhlášky přinese nakonec nerovnoměrnou distribuci, v některých lokalitách bude vakcíny nadbytek a jinde nedostatek. Navíc vakcína se může snadno znehodnotit špatnou distribucí a skladováním. Jde o špatný úmysl? To asi ne. Bohužel o tomto postupu rozhodují státní odborníci, kteří jsou často nekompetentní.

Zdroje informací:
RNDr. Marek Petráš
Vakcíny.net
23.10.2005
Čteno: 9162x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.