RUBRIKY

O ZDRAVÍ, ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY

Výskyt záškrtu v Evropě

Proti záškrtu se celosvětově plošně očkuje již mnoho desítek let. Jen v České republice (potažmo v bývalém Československu) je to od roku 1946. Kdysi tak velmi obávané onemocnění dětí, které v nemalém počtu končilo udušením, se v posledních 40 letech u nás neobjevilo (vyjma dvou importovaných případů v letech 1980 a 1995).

Celosvětový výskyt jen náhodně

Také celosvětově se v posledních letech výskyt případů záškrtu objevuje jen náhodně a zcela ojediněle. Z posledních let by bylo možné si připomenout jeho větší výskyt v Tillaberi a Tanghoushmane (Nigérie) na podzim 2013, kde ze 41 nemocných 16 zemřelo, nebo 24 nemocných a 5 úmrtí v září 2012 v indickém městě Panipat.

Od roku 2010 se jednotlivé případy objevily v Pákistánu, Nigeru, Indii, Keni, Paraguayi, Haiti, Ukrajině, Jihoafrické republice, Mosambiku a Etiopii. Do konce prázdnin se jen za letošní rok objevilo několik případů na Novém Zélandu, v Etiopii, ve Španělsku, v Jihoafrické republice, ve Vietnamu a Švédsku.

Lze si tak povšimnout neobvyklého výskytu v Evropě. Zatímco ve Švédsku byly hlášeny 2 případy mezi migranty žádající o azyl, ve Španělsku se jednalo o lokálně získaný případ u 6-letého neočkovaného chlapce z Olot v Gironě.

Riziko existuje

I přes relativně nízký výskyt záškrtu je třeba i nadále hrozbu této infekce nepodceňovat. Ostatně to ukázala historie, kdy na počátku 90. let minulého století byla část Ruska a řada republik bývalého Sovětského svazu postižena epidemií záškrtu (přes 20 tis. nemocných). Důvodem byla buď absence očkování nebo jeho neúplnost.

Navíc bakterie záškrtu (Corynebacterium diphteriae), jejíž výhradním hostitelem je člověk, může být sama nakažena bakteriálním virem, tzv. fágem, který z ní může vytvořit mimo jiné i agresivnější formu. Tato sice naštěstí jen teoretická obava stále přetrvává a jedinou stávající šancí je masivní očkování, které eliminuje cirkulaci této bakterie v populaci, což snižuje riziko její transformace fágem.

V Evropě bylo do konce prázdnin aktuálně hlášeno 9 případů kožní formy záškrtu u žadatelů o azyl v Dánsku, Švédsku a Německu. Většina žadatelů pocházela z Eritrei a po jednom pak z Libye, Etiopie a Sýrie.

Smysl očkování

V současné době, kdy do Evropy přichází extrémní počet uprchlíků z Afriky nebo ze Středního východu, se riziko šíření záškrtu dramaticky zvyšuje. Bude-li však zachováno vysoké procento proočkovanosti populace, není se čeho obávat.

Aktuálně tak můžeme zdůvodnit smysl kontinuálního plošného očkování dětí, ačkoli desítky let žádné české dítě záškrtem neonemocnělo.

Zdroje informací:
RNDr. Marek Petráš
Vakcíny.net
24.10.2015
Čteno: 11367x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.