RUBRIKY

O ZDRAVÍ, ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY

Několik poznámek k léčivým přípravkům s obsahem paracetamolu (acetaminofenu)

S příchodem chladnější části roku se častěji setkáváme s onemocněními dýchacích cest chřipkového charakteru (např. respirační virosa), které se projevují řadou nepříjemných příznaků jako jsou rýma, kašel, pálení v hrdle, zvýšená teplota, pobolívání hlavy, kloubů či svalů atp. Obvykle jsou způsobena rozličnými viry (kupř. rhinoviry, RSV, koronaviry, adenoviry).

Účinný boj proti vlastním vyvolavatelům není možný, léčba je tedy zaměřena na klid, teplo, dostatečný příjem tekutin a léčiva snižujícími teplotu, tlumícími kašel a rýmu (symptomatická léčba).

Ne každý si však může dovolit ulehnouti a v klidu domova se s onemocněním poprat. Řada lidí se nemoc pokouší "zlikvidovat" svépomocí a pokud možno co nejrychleji. Právě proto se jako lékárníci často setkáváme s naprosto neuvěřitelnými kombinacemi léčivých přípravků, které jsou pacienti, mnohdy posilněni všudypřítomnou reklamou, ve které jsou potíže vždy zahnány jak mávnu- tím kouzelného proutku, schopni proti onemocnění nasadit.

Nedávno jsem, ve spojitosti s kampaní fy. Léčiva, a. s. na přípravek Ibuprofen ..., musel souhlasit s postesknutím dr. Hnízdila (Remedia MedNet, MfD), že lidé začínají pokládat některá silně účinná léčiva spíše za potravinové doplňky. Tak je tomu někdy i v tomto případě. V několika následujících řádcích se zaměřím na léčivé přípravky s obsahem paracetamolu, jež jsou obvykle proti výše zmiňovaným příznakům užívány.

Paracetamol podaný v doporučeném dávkování je relativně bezpečný, ale nemusí být tak nevinný, jak je mezi lidmi v povědomí hojně rozšířeno. V terapeutických dávkách jsou nežádoucí účinky paracetamolu jen málo významné. Podání vyšších dávek, především v intervalech kratších než 4 hod., může vést k intoxikaci projevující se jako akutní postižení jater, končící v určitých případech až smrtí. Přiměřená dávka paracetamolu pro dospělého je 0,5 - 1,0 g 4 - 6 x denně, přičemž odstup mezi dvěma dávkami nesmí být kratší než 4 hod. a nesmí být překročena maximální denní dávka 4 g. Dětem se paracetamol podává v dávce 10 - 15mg/kg při respektování výše uvedených časových intervalů, nepřekračuje se celková denní dávka 60 mg/kg. Časté, ale nevhodné je současné užívání léčivých přípravků z řady Coldrex ... a Paralenu 500 tbl - uvádím zde jako příklad.

Doporučuji tedy jistou opatrnost při samoléčení, pozornost věnovat účinným látkám daného přípravku, které jsou uvedeny jak na obalu tak v příbalovém letáku, tento si pozorně přečíst. Přetrvávají-li nejasnosti, doporučuji Vám konsultaci, třeba telefonickou, s lékárníkem, jemuž důveřujete, či lékařem. Nic podobného se, bohužel, od prodejců vyhrazených léčiv, kteří mohou některé výše zmiňované léčivé přípravky prodávat třeba i u benzinových čerpadel asi nedovíte.

Autor: Mgr. Petr Rejsek, Lékárna Dukelská, Cheb

Komentář Apatykáře: Je dobré, aby si toto pacienti vždy uvědomili a předem se lékárníka zeptali, zda mohou léčivé přípravky užívat společně. Dokonce se v lékárnách setkáváme s mýtem, že Paralen je dobré dávat jako prevenci před chřipkou! Chápeme, že v našich krajích se vždy dávalo dost často na úsudek sousedek nebo jiných důvěryhodných zdrojů, ale v případech, kdy se jedná o Vaše zdraví je opravdu lépe než reklamě či "zaručeným receptům" věřit spíše lékárníkovi.

12.04.2001
Čteno: 13948x
« novější
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.