RUBRIKY

O ZDRAVÍ, ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY

Řešení nežádoucích účinků onkologické léčby

Nevolnost, zvracení

- je častým a pacienty špatně vnímaným nežádoucím účinkem hlavně chemoterapie, ale někdy i radioterapie (podle ozařované oblasti). Z nelékových preventivních opatření se doporučuje upřednostnit studená jídla a nápoje, jíst malé porce, ale častěji, pomalu polykat, vyhnout se jídlům dráždivým a tučným. Je také vhodné obklopit se příjemným prostředím (uklidňující barvy, hudba, televizní pořady). Léčivé přípravky na prevenci či terapii nevolnosti musí předepsat lékař. Obvykle pacienty vybaví specialista-onkolog, ale některé lze nechat předepsat i praktickým lékařem (Torecan, Degan, Cerucal).

Zánět dutiny ústní

- se může objevit po chemoterapii i radioterapii. Často se současně se zánětem vyskytuje také suchost sliznice. V rámci prevence je třeba řešit před onkologickou léčbou stávající záněty v oblasti dutiny ústní (např. zubní kazy) a dodržovat pečlivě hygienu dutiny ústní. Výborný preventivní efekt má často také cumlání ledových kostek v období při chemoterapii a několik dnů po ní (tzv. kryoterapie). Dále lze podpůrně vyplachovat ústa fyziologickým roztokem, vytírat borglycerinem, kloktat nálevy z protizánětlivých bylin (šalvěj, heřmánek). Je možné také nanášet místně salicyláty (Mundisal gel) nebo použít místní dezinfekci obvykle doporučovanou na bolesti v krku. Pozor ale na obsah lihu a mentolu v přípravcích, mohou totiž zhoršovat suchost sliznice. Pokud se objeví tzv. soor (kvasinková infekce typická bílým povlakem jazyka), je na lékaři, aby posoudil závažnost a případně předepsal místně nebo celkově působící léčivé přípravky - tzv. antimykotika.

Průjmy

- může rovněž způsobit chemoterapie i radioterapie. Řada léčivých přípravků, které se při terapii průjmů používají nejsou hrazené zdravotní pojišťovnou a dají se volně koupit. Např. Imodium, které ovlivňuje pohyb střev nebo Smecta, která na sebe váže toxické látky a má ochranný účinek na sliznici. V každém případě je výběr přípravku na lékaři. Při silném průjmu dochází k velkým ztrátám vody a iontů, proto je třeba tekutiny doplňovat. Vhodnější jsou minerální vody než vody stolní bez většího obsahu minerálů.

Alopecie

- znamená ztrátu vlasové pokrývky. U některých typů léčby se nevyskytuje vůbec, u některých je pravděpodobnost alopecie vysoká. Nejde o závažný nežádoucí účinek, ale může zvláště u žen způsobovat výraznou duševní nepohodu. Pacientkám, u kterých je vysoké riziko ztráty vlasů, se proto doporučuje zajistit si paruku ještě před léčbou. Po ukončení léčby se téměř u 100 procent pacientů vlasová pokrývka obnoví, ne však ze dne na den. Podpůrně lze sice užívat některé vitamíny a minerály, ale růst vlasů jimi není nijak významně urychlen.

Zhoršení krevního obrazu

- se objevuje velmi často. Jeho řešení je plně v rukou lékaře, který posoudí, která krevní složka je poškozená, jak závažně a jaké léčivé přípravky nasadit. Z volně prodejných, které nejsou hrazeny pojišťovnou, lékaři často doporučují Pyridoxin (vitamin B6), který zlepšuje stav bílé, případně i červené krevní složky.

Poradiační poškození kůže

- se podobá reakci kůže po nadměrném slunění. Hojivý účinek má pantenol, resp. kyselina pantotenová. Přípravků s těmito účinnými látkami je celá řada a jsou volně prodejné. Typ přípravku je potřeba vybírat podle míry postižení. Při mírném je vhodná mast (např. Calcium panthothenicum, Bepanthen) nebo mléko (Panthenol), při těžším, bolestivém je lépe použít gel, který působí chladivě, nebo sprej, který není nutno roztírat a tím dráždit vysoce citlivou pokožku.

Poznámka: Článek není dále aktualizován.

Autor: Mgr. Kateřina Kroutilová
(Máte-li dotazy z onkologické oblasti pište na adresu: lekarna.mou@seznam.cz)
17.08.2003
Čteno: 13451x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.