RUBRIKY

ŽENA A ZDRAVÍ, ŽENSKÉ PROBLÉMY

Pleťové krémy, péče o krk a dekolt

Při čištění pleti odstraňujeme nejen špínu a nečistoty, ale zároveň část ochranného filtru pokožky. Pleť je tak vystavena všem vlivům životního prostředí a vyžaduje zvláštní ochranu. Bez dodání tuku není schopna přijímat a ukládat vodu. Rozlišujeme dva typy pleťových krémů:

  1. Emulze oleje ve vodě obsahující více vody než tuku. Používá se jako denní krém nebo podklad pod make-up.
  2. Emulze vody v oleji obsahující převážně tuk a slouží jako základ nočních krémů. U suché pleti mohou nahradit i denní krém.

Součástí pleťových krémů jsou také emulgátory (např. lecitin, stearany), což jsou substance, které umožňují, aby olejovité látky zůstaly ve vodě "rozpuštěné". Vedle tuku a vody obsahují pleťové krémy také pěstící látky:

Novější krémy obsahují:

Použití krémů závisí na typu pleti. Pro suchou pleť jsou vhodné lehké a řídké krémy, které se dobře vstřebávají, poskytují pokožce optimální výživu i ochranu a zabraňují dehydrataci. Měly by obsahovat UV filtr, vitamíny A,C,E a panthenol. Mladé pleti na denní ochranu většinou postačí polomastné hydratační krémy, které pleti dodají chybějící vlhkost a přitom nezanechávají mastný film. Hydratační krémy by se neměly používat v zimě za velkých mrazů, protože voda v nich obsažená by mohla zmrznout a pleť poškodit. Při aplikaci používejte jen malé množství krému. Pokožka je schopna přijmout jen nepatrné množství. přebytek krému, který zůstává na povrchu pokožky spíše škodí.

Krk a dekolt

Pleť krku a dekoltu si zasluhuje zvláštní pozornost, neboť je obzvlášť jemná a citlivá a rychle ztrácí na pružnosti. Ranní studená sprcha je pro ňadra učiněný elixír. Hydroterapie podporuje jejich prokrvení a zpevňuje tkáň. Proto se doporučuje každé ňadro alespoň jednou osprchovat krouživými pohyby proudem studené vody. Zpevňováním pleti dosáhneme jednak jejího lepšího vzhledu, navíc poskytneme oporu prsním svalům a prsům.

Dekolt čistíme stejně jako obličej. Vedle denní péče se doporučuje i jednou týdně provádět masáž jemným kartáčkem. Pokud nemáte v oblibě kartáčky, stejný účinek splní i peeling celého těla. Nečistoty z dekoltu se odstraňují čistící maskou, která se nanáší od krku ke hrudní kosti a nechá se asi půl hodiny působit. Poté se nanese v silnější vrstvě krém na krk. Účinek zvýší zábal z nahřátého ručníku a mikrotenové folie a po 20 minutách se odstraní.
Nevystavujte se také nadměrnému slunění. Škody způsobené slunečním zářením se velmi rychle nepěkně projeví. Drobné vrásky a hnědé skvrny okamžitě způsobí zestárnutí vašeho dekoltu.

Kosmetika nestačí

Vedle kosmetické péče hraje důležitou roli i držení těla. Dbejte na vzpřímené držení krku a procvičujte vaše prsní svaly. Pokud si navyknete kontrolovat při pohledu do zrcadla nejen váš obličej, ale také držení těla, brzy zjistíte, jak příznivý účinek bude mít váš zdravý postoj k vlastnímu tělu.

29.08.2002
Čteno: 14485x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.