RUBRIKY

ŽENA A ZDRAVÍ, ŽENSKÉ PROBLÉMY

Péče o tělo

Pokožka je jedním z nejdůležitějších tělesných orgánů. Protože je od přírody sušší než pokožka obličeje, je méně chráněna před nepříznivými vlivy jako např. neustálý kontakt s oblečením, chlorovaná voda, čistící prostředky. Není-li pokožka správně ošetřována, ztrácí pružnost, vysušuje se a často je drsná a olupuje se. Aby mohla dýchat a byla připravena na působení tělové kosmetiky, potřebuje stejně jako pleť obličeje pravidelnou denní očistu. Pro zdravou hygienu těla platí důležité pravidlo, a sice používat co nejméně čistících prostředků a omezit jejich kontakt s kůží. Při každodenním sprchování či koupeli úplně stačí, použijete-li mýdlo jen tam, kde se kůže nejvíce potí (podpaží, intimní místa, nohy). Zbývající části omyjete jen teplou vodou.

Sprchování

Dává se mu přednost před koupelí. Důvod je zřejmý: zatímco při sprchování špínu ihned splachujeme, při koupeli v ní zůstáváme ležet. Pod sprchou je kůže méně namáhána, protože čistící prostředky působí kratší dobu. Pod tlakem proudu teplé vody se při sprchování zrychluje krevní oběh. Cítíme se okamžitě fit a probuzení. Vhodné je střídavé sprchování teplou a studenou vodou. Je nutné ale dbát na to, aby teplejší fáze byly delší než studené. Sprchování je vhodné ukončit studenou vodou, protože vám nebude hned zima. Studená voda také uzavírá póry, což je dobré pro vaši kůži. Otužování navíc zvyšuje odolnost.

Jestli si vyberete raději mýdlo nebo sprchový šampon je na vás. U sprchových přísad rozlišujeme pěstící a osvěžující. Pěstící obsahují více tuku, a proto se hodí na normální až suchou kůži. Osvěžující voní intenzivněji a hodí se na mastnější kůži, u které nedochází tak rychle k přílišnému napětí.
Při tvorbě uhrů a pupínků v dekoltu používejte prostředek s neutrálním pH. Normální mýdlo tvoří s vodními usazeninami nerozpustné sloučeniny a tím se ještě více uzavírají ucpané póry. Univerzální (all over) šampony jsou kombinované prostředky určené k mytí vlasů i těla. Kůže však vyžaduje jinou péči než vlasy, proto není vhodné je používat.

Koupel

Teplo vodní lázně rozšiřuje cévy a uvolňuje svaly, čímž mizí mnohá menší křečovitá stažení. Nejvhodnější teplota pro koupel je 38-39°C. Koupání by nemělo trvat déle než 15 min. Čím delší je pobyt ve vodě, tím více se pleť vysouší. Při koupeli je nutno přidávat (i u mastnějšího typu) do vody krémové a olejové přísady. Tyto výrobky obsahují tuky, které zabraňují vysoušení kůže. Přísady do koupele mohou mít i příznivý účinek na psychiku. Vedle čistících látek mohou obsahovat také bylinné extrakty (meduňka - na uklidnění, heřmánek - proti nachlazení, máta - na povzbuzení). Pozor: nikdy nepoužívejte koupelové přísady při sprchování! Pěny do koupele totiž obsahují více mycích substancí než prostředky na sprchování, protože jsou určeny k rozpouštění ve větším množství vody. V nezředěném stavu kůži příliš vysušují.

Krémování pokožky po koupeli

Pro zdravou a funkční kůži je vlhkost nejdůležitějším faktorem. Tělo má svůj vlastní, velice dobře vypracovaný systém, který zajišťuje dostatek vlhkosti, tuku a faktorů dodávajících vlhkost. Faktory, které ovlivňují režim vody v kůži:

  1. vítr a chlad, ale i neklimatizované a vytápěné místnosti zabraňují kůži přijímat z okolního prostředí dostatek vlhkosti
  2. mnoho slunečního záření kůži vysouší
  3. stárnutí zanechává na kůži stopy, ve věku 25-30 let ztrácí kůže postupně schopnost zajistit dostatečné množství vlhkosti

Proto je nutno používat tělové mléko a krém. Ten nedodává totiž kůži jen potřebnou vlhkost, ale při vmasírování zlepšuje také krevní oběh. Vhodné je také používat rostlinné oleje, které tvoří na pleti uzavřený film a zabraňují tak odpařování vlhkosti.

29.08.2002
Čteno: 11681x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.