RUBRIKY

ŽENA A ZDRAVÍ, ŽENSKÉ PROBLÉMY

Péče o nohy, depilace

Nohy jsou v neustálém nasazení a v našem životě hrají nosnou úlohu. U žen, které nosí vysoké podpadky tato úloha není záviděníhodná. Celá váha těla se namísto rovnoměrného rozložení na celé chodidlo přenáší na špičku nohy. Proto by se boty s vysokým podpadkem měly nosit jen při vyjímečných příležitostech. Pro běžné denní nošení do zaměstnání jsou daleko vhodnější střevíce s 5 cm vysokými širšími podpadky a kulatou špičkou.

Nohy si za svou celodenní námahu zaslouží pravidelný pohyb a péči. Nejpřirozenější masáží chodidel je chůze naboso - stimuluje se při ní všech 72 tisíc nervových drah, jež mají zakončení na chodidlech. Vhodná je masáž kartáčem, která nohy prokrví a zároveň chodidla zbaví odumřelé zrohovatělé kůže. Tento kosmetický efekt je velmi důležitý - hezké a zdravé totiž mohou být jen pěstěné nohy. Každé dva týdny byste jim měly proto dopřát důkladnou pedikúru.

Obvykle se provádí tzv. mokrá pedikúra. Je jedno, zda si pedikúru provádíte samy, nebo svěříte-li se odborníkovi (v případě kuřích ok a zarostlých nehtů je to ovšem bezpečnější a jistější).

Postup:

  1. Péče o nohy začíná teplou lázní (asi čtvrt hodiny), která vám změkčí kůži. Unavené nohy osvěží přísada mořské soli nebo kaštanového extraktu.
  2. Příliš zrohovatělá kůže na patě, bříškách a přední části chodidla se odstraní pomocí pemzy (u silnější vrstvy škrabkou s žiletkou). Pozor při pilování mozolů - nesmí být poškozena živá tkáň!
  3. Nehty na nohou si stříhejte vždy rovně a tím zamezíte jejich zarůstání. Podle jejich tloušťky se zapilují buď smirkovým nebo kovovým pilníkem.
  4. Kůže se zasune dřevěným či měkkým škrabadlem z umělé hmoty a ošetří se odstraňovačem na nehtech.
  5. Před lakováním se prsty oddělí tamponky. Nehty se lakují dvakrát a zbytky laku se opatrně odstraní odlakovačem.
  6. Na závěr pedikúry se nohy vždy nakrémují. K dostání jsou speciální krémy na nohy s přísadami jako jsou bylinky, vitamíny, placenta.

Samozřejmostí po každé koupeli by mělo být nastříkání chodidel speciálním deodorantem na nohy, a to denně.

Depilace

Depilace chloupků v podpaží, tříslech i na nohou by měla patřit k obvyklé hygieně nejen v létě. Důvody jsou převážně estetické. Existuje několik možností, z nichž ani jedna nezabere mnoho času.

Pro všechny způsoby depilace pltí jedno pravidlo: provádět by se měly vždy večer, aby se pokožka přes noc zregenerovala a zklidnila. Vhodné je pokožku natřít slabou vrstvou krému nebo zasypat tělovým pudrem.

Epilace

Tu si narozdíl od popsaných metod - nemůžete dělat samy doma. Nevyhnete se návštěvě kosmetičky nebo kožního lékaře. Ošetření je zdlouhavé, finančně náročnější a ne úplně bezbolestné. Rozhodující předností však je to, že se elektrickou jehlou zničí kořínky chloupků natrvalo.

29.08.2002
Čteno: 33289x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.