RUBRIKY

ŽENA A ZDRAVÍ, ŽENSKÉ PROBLÉMY

Akné

Akné je kožní onemocnění, které často postihuje mladistvé na počátku puberty. Ve zvláštních případech se může vyskytnout již dříve např. po léčení některými medikamenty (kortizonem) nebo hormony (pohlavními). V pubertě se zvyšuje tvorba mužských hormonů, a tím dochází k vyšsí produkci mazu. Tento řídký olej nabízí potravu určitým bakteriím, které štěpí tuky. Takto vzniklé mastné kyseliny vyvolávají zánětlivé změny - akné. Po pubertě se většinou tato kožní svízel pomalu zklidní. Příznaky: zánětlivé rudé pupínky a neštovičky, často hnisavé vřídky, někdy jizvy.
Vlastní příčina akné není známa. Existují však některé faktory, o kterých se dá říci, že akné vyvolávají.

Jak se akné projevuje?

Akné napadá především obličej, ale také záda a hruď. Pod linií pasu se téměř nevyskytuje. Nemoc vzniká na vyústěních mazových žláz. Jsou-li jejich vývody ucpány uhry, tvoří se zánětlivé, zarudlé pupínky. Ty se mohou opět normálně zhojit, ale také zhnisat a později po sobě zanechávat malé jizvičky.
Akné má různé formy průběhu. Většina mladistvých je postižena mírnou formou, při které se tvoří převážně uhry (Akne comedonica). Vyskytne-li se více pupínků, které se zanítí, hovoří se o Akne papulosa nebo papulopustulosa. Mnozí z postižených trpí těžkou formou akné (Akne conglobata). Zde dochází k silným zánětům, vznikají velké rudé pupeny a vředy, které mohou hnisat a krvácet. Tyto formy v sobě skrývají nebezpečí trvalých jizev.

Účinné léčení akné

  1. Správná péče o kůži - při akné by se v žádném případě neměly používat mastné krémy. Pleť je třeba čistit speciálními roztoky, které zmírňují zánětlivost. Existuje celá řada různých přípravků na ošetřování pokožky, jež jsou připravovány speciálně pro pleť trpící akné. Dobrých výsledků často dosahuje ošetření pokožky v kosmetickém zařízení, protože zde se uhry a zanícené pupínky mohou odborně otevřít a vydezinfikovat. I když má postižený pochopitelně touhu nepěknou pleť nějak zamaskovat, je nutno upozornit, že make-up nebo tónovací denní krém ješté více vývody mazových žláz blokuje.
  2. Medicínské krémy a lotiony - přípravky předepsané lékařem docilují často dobrých účinků. Lékař však musí přesně stanovit dobu užívání, protože mnohé preparáty obsahují účinné látky, které nejsou vhodné pro dlouhotrvající léčbu.
  3. Tablety, dražé, tobolky - při obzvlášť těžkém průběhu akné se eventuálně musí brát léčivé přípravky, např. antibiotika nebo speciální kyselinové preparáty s vitaminem A. U žen přichází v úvahu i hormonální léčba. Tato terapie smí být praktikována pouze pod stálou lékařskou kontrolou.
  4. Péče o psychiku - má velký význam - především u mladistvých. Onemocnění může zmírnit např. obšírný rozhovor o určitých problémech. Mládež nesmí být se svými kožními strastmi ponechána v osamocení, v tomto období potřebuje mimořádně velkou podporu blízkých.
  5. Strava a pohyb - jídlo nemá bezprostřední vliv na vznik akné, přesto je důležité dbát o zdravou stravu a dobré trávení. Nejvhodnější jsou potraviny bohaté na vlákniny. Mezi ně patří celozrnné výrobky, čerstvé ovoce, zelenina a mléčné výrobky - např. jogurt, kefír a podmáslí. Pravidelný pohyb urychluje látkovou výměnu a lépe zásobuje kůži kyslíkem. Mnohé formy akné se dají zmírnit pobytem na slunci, jiné však sluneční záření spíše zhoršuje.
29.08.2002
Čteno: 43107x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.