RUBRIKY

ŽENA A ZDRAVÍ, ŽENSKÉ PROBLÉMY

Křečové žíly (KŽ)

Problémy se žilami jsou velmi rozšířené. Setkává se s nimi každý druhý z nás. Postihují zejména ženy, často už ve věku dvaceti let. Příčiny tkví z větší části ve změněných životních zvyklostech tzn., že mnoho činností děláme vsedě a nevyrovnáváme tento nepříznivý jev dostatkem pohybu, např. procházkami a gymnastikou. Dalším důvodem může být nadváha z trvale chybného stravování.

Příznaky

Sklon ke tvorbě KŽ je také podmíněn dědičností. Jestliže se žilní choroby hojně vyskytovaly v rodině, je velké riziko, že jimi budou postiženy i další potomci. Skrývá se za tím vrozená méněcennost žilních stěn, která nepříznivě působí na elasticitu kůže a cév. Zejména se snižuje napětí žilních stěn, jež má za následek, že se žíly vytahují. V rozšířených žilách už nemohou žilní chlopně optimálně zajišťovat svoji funkci ventilu - bránit krvi, aby netekla proti normálnímu pohybu směrem k srdci. Krev se hromadí v žilách - následkem jsou KŽ.
U žen se také mohou KŽ objevit v důsledku změn hormonálních vlivů v těhotenství nebo - jestliže se objevily už předtím - mohou v této době ještě zesílit. Ženské pohlavní hormony mají oslabující účinek na svalstvo a tím také na ty svaly, které obstarávají potřebné napětí ve stěnách žil a tepen. K zesílené tvorbě KŽ přispívá i povolené vazivo, které je pro těhotenství charakteristické.
Slabost žil může vést k obtížím jako jsou oteklé nohy, pocit hluchoty a k typickému svědění a svrbení kůže jako od mravenců. Jestliže máte obdobné obtíže a vyskytují-li se častěji, měly byste se bezpodmínečně nechat vyšetřit lékařem, nejlépe specialistou na cévy. Mnohdy se stane, že se KŽ zanítí a vyvolávají silné bolesti, nebo dokonce hrozí trombóza - ucpání žíly krevní sraženinou. I tehdy je nutné lékařské ošetření. Dalšími možnými komplikacemi při KŽ je vznik bércového vředu, obávané otevření nohy nebo hnědě zbarvená místa na kůži. Hojení je silně narušováno sníženým prokrvováním.

Jak předcházet KŽ

Existují-li vrozené dispozice, jsou KŽ často, bohužel, neodvratné. Pak zbývá jen šance zredukovat jejich projevy na co možná nejmenší míru. Přitom je velmi důležité snížit nadváhu nebo se jí raději předem vyvarovat. Kromě toho je třeba podporovat vylučování vody z těla bylinnými čaji z kopřiv nebo březového listí. Odvodňující účinek má také chřest, petržel a jalovcové bobulky.

Tipy pro zdravé žíly:

Způsoby odstranění KŽ:

  1. Žilní stripping - operativní metoda, při které se vinuté žíly povytáhnou skrz malé řezy na kůži ve slabině. Po zákroku musí pacient několik týdnů nosit stahovací punčochy a vyhýbat se všemu, co žíly zatěžuje (slunění, sauna, dlouhé sezení atd.)
  2. Vyřazení žíly z funkce (ztrombózování) - tato metoda je vhodná k léčení povrchových KŽ - odborně zvaných varixy. Lékař vstříkne injekcí do rozšířené žíly trombózující roztok, který způsobí určitý druh zánětu (žádný strach, zánět se projeví jen na chorobně změněné žíle a nezpůsobí žádné obtíže), který slepí stěny žíly k sobě a tímto způsobem cévu uzavře. Časem se vyřazená žíla vrátí k dřívějšímu stadiu. I po tomto zákroku by se měl člověk vyhnout všemu, co žilní systém zatěžuje. Výsledek léčby také zlepší nošení pružných obinadel nebo stahujících punčoch. Nejlepším časem pro tento lékařský zákrok je chladnější roční období.
29.08.2002
Čteno: 27845x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.