RUBRIKY

ŽENA A ZDRAVÍ, ŽENSKÉ PROBLÉMY

Vitiligo

Vitiligo - nemoc bílých skvrn, je onemocnění při kterém se některým lidem mění barva kůže na různých místech těla, najednou zesvětlá až je křídově bílá. Celosvětově je vitiligem postiženo přibližně jedno procento lidí bez ohledu na pohlaví a rasu. Symptomy se poprvé objevují u dospívajících lídí. Vznik vitiliga neprovázejí žádné potíže. Bílé skvrny se nejčastěji objevují v obličeji, na krku a na hřbetu rukou. Někteří postižení bojují s bílými skvrnami po celém těle.

Příčiny onemocnění

Prozatím není jasné, proč buňky produkující pigment (melanocyty) přestávají v postižených oblastech kůže tvořit přirozené barvivo zvané melanin.
Příčin může být celá řada. Na vině mohou být autoimunitní procesy, které zasahují lidský organismus samotný. V tomto případě by se na ničení pigmentových buněk mohly podílet T-lymfocyty.
Další příčinou může být porucha metabolismu buněk. Byl sledován proces, při němž produkty metabolismu melaninu napadaly buňky tvořící pigment. Tělo vytváří nadměrné množství peroxidu vodíku, látky, která se používá i do přípravků na bělení prádla. Množství enzymu katalázy, který přeměňuje peroxid vodíku v těle na neškodnou vodu, je právě v kůži postižených značně nízké.
Poškození nervů hraje také roli při odumírání pigmentových buňek. U některých případů úrazů mohli lékaři sledovat tvorbu vitiliga v oblastech poškození kožních nervů.
Na vzniku vitiliga se pravděpodobně podílejí různé faktory, například intenzivní slunění nebo hormonální změny v pubertě a těhotenství mohou onemocnění zhoršit. Vitiligo je také doprovodným faktorem při poruše funkce štítné žlázy, kdy vyšší riziko je u žen než u mužů. Také genetické faktory hrají důležitou roli. 10-30% dotazovaných pacientů uvádělo, že jejich členové rodiny mají stejné problémy.
Přestože se nejedná o závažné onemocnění, přináší postiženým mnoho problémů. Pacienti s vitiligem trpí psychickými potížemi, znejisťují je především bílé skvrny na viditelném místě. Mnoho lidí se domnívá, že vitiligo je nakažlivé a drží si od postižených odstup.

Možnosti léčení

Dosud není žádná léčebná metoda, která by rychle a jednoduše skvrny natrvalo odstranila, ale asi dvěma třetinám pacientů je možno částečně pomoci. Metody léčby závisí na příčině, formě a stadiu nemoci. Kožní lékař určí, jak dalece je vitiligo aktivní a zda se skvrny stále ještě zvětšují. Prvním krokem je zastavení depigmentace. Důležitý je i rozbor krve a určení možných onemocnění přispívajících k tvorbě vitiliga. Až po důkladné analýze doporučí lékař individuální léčbu. K zastavení depigmentace se někdy používají místní kortikosteroidy, dalšími prostředky lze regulovat citlivost kůže na světlo. Vzhledem k tomu, že bílá místa jsou velice citlivá na světlo a slunce, měl by se pacient s vitiligem vyhýbat dlouhému slunění a používat ochranné opalovací prostředky s vysokým ochranným faktorem.
Pro někoho nepřipadá lékařský zákrok v úvahu, proto může využít krycí krémy, lékařský voděodolný make-up, případně samoopalovací krémy. K docílení jemného zabarvení kůže lze užívat beta-karoten.
02.03.2003
Čteno: 32487x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.