RUBRIKY

ŽENA A ZDRAVÍ, ŽENSKÉ PROBLÉMY

Premenstruační syndrom

Premenstruační syndrom (PMS) je velmi rozšířený a obtížný problém, se kterým se potýká přes 50% menstruujících žen. Pro stanovení diagnózy musí být prokázán jasný vztah mezi symptomy a menstruačním cyklem. Obtíže začínají během 7-14 dnů před menstruací a jakmile se dostaví krvácení, ustupují. Dalších 7 dní po menstruaci je žena bez problémů.

Příznaky PMS

Mezi nejčastější příznaky patří deprese či jiné změny nálady, úzkost, agresivita, podrážděnost, neklid, únava, přejídání, nadýmání, bolestivost prsů, pokles schopnosti soustředit se, ztráta sebekontroly, bolesti hlavy a v zádech. Libido je většinou sníženo. V některých případech je PMS tak výrazný, že se mění i osobnost ženy. V období 4 dní před menstruací jsou častější sebevražedné pokusy a stoupá počet úrazů doma i na silnicích. Zajímavé je i zjištění, že muži přicházejí pozdě do práce, když je jejich partnerka v premenstruačním období.

Příčiny PMS

Příčiny vzniku PMS jsou stále nejasné. Existuje mnoho teorií, ve kterých se hovoří o vlivu diety a prostředí, či o vlivech sociálních, psychologických, hormonálních a genetických. PMS se nevyskytuje v době těhotenství a mizí v menopauze. Řada žen popisuje úlevu při užívání orální antikoncepce. Hormonální změny v druhé polovině menstruačního cyklu mají pravděpodobně význam při vzniku PMS. Vyvolávajícím faktorem může být nedostatek hormonu progesteronu, avšak proti tomu nejsou přesvědčivé důkazy. Objevují se i názory, že PMS může být způsoben neschopností progesteronových receptorů vázat tento hormon.

Ovlivnění PMS

Zdá se, že nejúčinnější je úplné potlačení ovulace, např. orální antikoncepcí. Další doporučované prostředky jsou silice pupalky dvouleté, pravidelné cvičení, omezení kofeinu, alkoholu, soli a ostrého koření. Užíván je také vitamín B6 (pyridoxin). Další možností je hormonální léčba progesteronem a progestiny, kterou určuje váš lékař.
Na našem trhu existuje řada doplňků stravy na bázi nenasycených mastných kyselin (pupalka dvouletá, brutnák lékařský atd.), které lze doporučit.
02.07.2003
Čteno: 21171x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.