RUBRIKY

ŽENA A ZDRAVÍ, ŽENSKÉ PROBLÉMY

Menstruace

Lidově měsíčky, měsíční krvácení. Dostavuje se u ženy periodicky jednou měsíčně od puberty do menopauzy. Název menstruace vychází z latinského slova menstruus = měsíčně se opakující.

Menstruační cyklus

Normální menstruační cyklus trvá 28 dní. Prvních pět dní dochází ke krvácení, při kterém žena ztratí přibližně 50 ml krve. Od této normy jsou však relativně velké odchylky, stále považované za normální. Doba krvácení je variabilní, od 2 do 18 dnů, v průměru 5-6 dní. Silné krvácení trvající déle než 7 dní vyžaduje odbornou léčbu. Po skončení krvácení se v první polovině cyklu děložní sliznice obnovuje a roste, ve vaječníku dochází k dozrávání vajíčka a k tvorbě hormonů estrogenů. Uprostřed cyklu se vajíčko uvolní do vejcovodu (tzv. ovulace). Dále dochází ke změně hladiny hormonů, objevuje se produkce progesteronu a děložní sliznice se připravuje na případné těhotenství, což znamená uložení oplodněného vajíčka, jemuž takto připravená sliznice poskytuje výživu až do vývoje placenty. Není-li vajíčko oplodněno, pokles koncentrace hormonů v krvi vede i k zániku připravené děložní sliznice, jejíž povrchová část je odloučena a odplavena s menstruační krví.
Délka cyklu se pohybuje od 15 do 50 dní a pouze 12% žen má 28denní cyklus. Cyklus se mění s věkem, nejdelší je v pubertě a potom později, když se blíží menopauza. S přibývajícími roky se cyklus zkracuje a nejkratší je přibližně ve 43 letech. Současné ženy prodělají v průběhu svého plodného (fertilního) života tak 400-500 menstruačních cyklů. Některé ženy pociťují v průběhu menstruace bolesti, strach, úzkost a jejich pracovní schopnost je snížena. Máte-li jakékoliv obtíže s menstruací nebo krvácíte po styku, mezi menstruacemi, či jste v menopauze a začnete krvácet, obraťte se co nejdříve na svého lékaře!

Silná menstruace (menoragie)

Tímto názvem se označuje nadměrné krvácení trvající déle než 10 dní a ztráta krve činí více jak 80 ml krve. Může způsobit i anémii. Toto silné krvácení se může objevit u 5-10% žen v určitém životním období. V 80% případů je silná menstruace způsobená špatně vyvinutým vajíčkem v průběhu cyklu. S tímto stavem se často setkáváme při prvních cyklech u mladých dívek, a naopak u žen těsně před menopauzou, kdy jsou cykly anovulační. Nedojde-li k ovulaci, neproběhne druhá fáze cyklu (chybí sekrece progesteronu). Nadměrná stimulace estrogeny podporuje růst děložní sliznice, která je pak silnější a při menstruaci se odloučí více buněk než normálně. V pubertě se silné krvácení po několika cyklech upraví samo. V případě, že dívku příliš omezuje, je možné je upravit hormonální terapií (progesteronovými tabletami).
U žen po menopauze není vždy hormonální léčba menoragie úspěšná a doporučuje se provést kyretáž, spojenou s mikroskopickým vyšetřením děložní výstelky. Před započetím léčby je totiž třeba vyloučit jiné vážné příčiny krvácení.

Mezi příčiny menoragie patří:

Závažné příčiny menoragie, které musí být vyloučeny: Každý stav spojený s nadměrnou ztrátou krve při menstruaci musí být řádně vyšetřen odborným lékařem.

Bolest při menstruaci (dysmenorea)

Bývá obvykle na začátku krvácení a trvá několik hodin až dní. Je to křečovitá bolest, která může být doprovázena průjmem, nauzeou, případně i zvracením. Děložní sliznice vylučuje hormony zvané prostaglandiny, které vyvolávají stahy děložního svalstva, jejichž výsledkem je křečovitá bolest. Mohou také podráždit střeva a vyvolat průjem. Křečovité bolesti ustanou po podání nesteroidních protizánětlivých léčiv s např. obsahem ibuprofenu atd. Antikoncepční pilulky také pomáhají, protože brání překrvení děložní sliznice.

Mezi další druhy či příčiny dysmenorey patří:

Amenorea

Vynechání menstruačního krvácení u ženy v období pohlavní zralosti a plodnosti (mimo těhotenství). Jako primární se označuje stav, kdy se nedostaví první menstruace do 18-ti let. Tzv. sekundární amenorea znamená vymizení krvácení u již dříve menstruující ženy. Příčinou amenorey může být onemocnění jednotlivých pohlavních orgánů nebo také choroby hypothalamu a hypofýzy (části mozku, které svými hormony výrazně ovlivňují vaječníky a celý menstruační cyklus).

Metroragie

Krvácení z ženských pohlavních orgánů mimo menstruační cyklus (tzv. dysfunkční krvácení). Příčiny mohou být hormonální nebo organické (záněty či nádory dělohy).

Oligomenorea

Porucha rytmu menstruačního krvácení, při níž krvácení přichází v intervalech delších než 31 dní. Většinou je způsobena hormonální nerovnováhou a hormonální léčba ji může odstranit.

Polymenorea

Porucha rytmu menstruačního krvácení, při níž krvácení přichází za méně než 25 dnů.
02.11.2003
Čteno: 76394x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.