RUBRIKY

ŽENA A ZDRAVÍ, ŽENSKÉ PROBLÉMY

Stárnutí kůže

Nejnápadnějším projevem stárnutí jsou vrásky. Kůže (epidermis) si uchovává schopnost kontroly odpařování vody, ale podpůrné tkáně pod ní atrofují a ztenčují se. Kolagenní vlákna pozbývají svůj lesk a elastická vlákna se ztlušťují, kroutí a štěpí, takže kůže ztrácí své přirozené napětí a pružnost. Během života se v ní hromadí degenerující materiál. Ztrátou elasticity se pak kůže vyvěšuje a po vypnutí se nedokáže vrátit zpátky do původního stavu. Je-li vystavena slunci, drobné žilky se rozšiřují, jejich stěna řídne a některé drobné krevní cévy dokonce zcela vymizejí. Nedostatkem krevního zásobení dostává kůže matný nažloutlý nádech.

Rozlišujeme 3 hlavní typy vrásek:
  1. záhyby - velmi jemné vrásky, které vymizí, když se kůže vypne. Jsou způsobeny zhoršujícími se vlastnostmi elastických vláken, začínají kolem 30 let.
  2. vryté vrásky - zdůrazňují normální znaky kůže. Kůže je difúzně ztluštělá a nažloutlá, zejména na místech vystavených světlu, např. na krku a kolem očí.
  3. rýhovité hluboké vrásky - rýhy, které mají vztah k stálým mimickým pohybům obličejových svalů. Jejich pozice se zakládá už v dětství.

Proč se vrásky tvoří

Tvorba vrásek je normální součástí biologického procesu stárnutí, které může být modifikováno dědičnými i hormonálními faktory, jakož i vnějšími vlivy prostředí. Nejběžnější příčinou vzniku vrásek je expozice kůže slunci. Až 90% kosmetických problémů provázejících stárnutí je způsobeno škodlivým UV zářením (a i přesto stále toužíme po tolik přitažlivém zlatavém opálení!!). Určité vlnové délky světla narušují normální buněčné dělení. Buňky nemohou regenerovat a zhoršují se imunitní obranné mechanismy. Kůže dlouhodobě vystavovaná slunci zvolna zesiluje, žloutne, šupinatí, tvoří se hluboké vrásky a hrozí riziko vzniku rakoviny kůže. Na předčasnou tvorbu vrásek má vliv i kouření. U silných kuřáků je 5-krát větší pravděpodobnost vzniku lícních vrásek než u nekuřáků.

Kyselina retinová

Při testování účinnosti kyseliny retinové bylo zjištěno, že významně ovlivňuje stárnutí kůže. Kyselina retinová aktivuje epitelové a vazivové buňky kůže k vyšší tvorbě základní hmoty do mezibuněčného prostoru. Základní mezibuněčná hmota obsahuje složité molekuly, které jsou schopny vázat až tisíckrát větší množství vody než je jejich vlastní váha. Tím podporují vyhlazení kůže. Vlivem kyseliny retinové vazivové buňky tvoří více kolagenu a povrchové cévy se rozšiřují a množí. Tím se zlepšuje okysličování kůže a její tloušťka se může zvýšit až o 80%. Existují i obavy, že by kyselina retinová mohla vyvolávat rakovinu, ale proti těm svědčí skutečnost, že se jí v klinické praxi užívá k léčbě prekanceróz i některých nádorů kůže. Přesto se lidem léčeným kyselinou retinovou doporučuje používat krémy s ochranným faktorem a vyhýbat se slunění. Používá se také k léčbě akné, kde jejím působením jsou uhry vyzdviženy na povrch a více se otevírají.

Kolagen

Kolagen je strukturní bílkovina, má podobné chemické složení u mnoha živočišných druhů a kolagen užívaný u lidí pro implantaci se připravuje a čistí z hovězí kůže. Kolagen se injikuje velmi tenkou jehlou společně s lokálním anestetikem. Roztok vyhladí vrásky, ale za 3-18 měsíců je přirozenou cestou vstřebán, takže je třeba injekce pravidelně opakovat. Navíc je zde nebezpečí vzniku alergických reakcí. Injekce kolagenu se užívají k zakrytí rýh, hlubokých vrásek a jizev včetně stop po akné. Rovněž se užívají implantáty ke zvýraznění přirozených linií.

Nové techniky

Nejnovější techniky spočívají v podtlakové extrakci vlastního tuku z hýždí (liposukci), který je pak injekčně implantován do míst vrásek. Reabsorpce je pomalejší než u kolagenu, takže kosmetický efekt trvá déle.
Dnes jsou k dispozici i injekce silikonového kaučuku (bioplastika) do vrásek. Na rozdíl od injekcí kolagenu je výsledek trvalý, ale tento postup může být použit pouze u některých typů vrásek.

Poznámka závěrem

Jak liposukci, tak bioplatiku může provádět pouze zkušený plastický chirurg!
09.05.2004
Čteno: 47045x
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.