RUBRIKY

ZPRÁVY Z OBORU

Komerční sdělení

Očkování proti pneumokokům nelze hradit ze zdravotního pojištění

Česká lékárnická komora

Česká lékárnická komora

Očkování pro novorozence, které mělo být od začátku roku zdarma, si budou muset rodiče i nadále platit. Státní ústav pro kontrolu léčiv totiž znovu postupoval v rozporu s platnými zákony a pojišťovny tak nemohou tyto vakcíny proplácet.

Praha, 11. ledna 2010 – Měla to být velká pomoc a ušetřené peníze pro rodiče malých dětí v podobě hrazených očkovacích látek proti pneumokokovým infekcím (Synflorix a Prevenar). SÚKL zařadil obě tyto vakcíny do seznamu hrazených přípravků, bez ohledu na to, že do seznamu může zařadit jen ty přípravky, kterým byla stanovena úhrada ve správním řízení. Řízení o úhradách těchto přípravků nebylo ale nikdy vedeno.

„Paradoxní je, že řízení o úhradě má vést právě Ústav. Těžko vysvětlit, jak se mohl dopustit takové chyby. Po loňském neoprávněném nakládání s osobními údaji občanů jde o další porušení zákona ze strany tohoto úřadu,“ řekl prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Infekce způsobené pneumokoky, proti kterým tyto vakcíny chrání, mohou být příčinou vážných onemocnění, především zánětu mozkových blan a zánětu středního ucha, které mohou mít trvalé následky. Ne všichni rodiče si mohou dovolit očkování, které stojí několik tisíc korun. Proto veřejnost přivítala podzimní rozhodnutí zákonodárců zařadit tyto vakcíny do přípravků hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Ústav od konce loňského roku přesvědčuje odbornou i laickou veřejnost o tom, že očkovací látky proti pneumokokovým infekcím jsou pro děti od 1. ledna 2010 zdarma. Opak je pravdou.

„Nepřehledná situace ve způsobu úhrady nás vedla k hledání odpovědí na nejčastější otázky zdravotníků i rodičů malých pacientů. Skutečnost je taková, že kvůli chybě SÚKL, nejen že nejsou vakcíny proti pneumokokovým infekcím vůbec hrazeny na lékařský předpis, ale nemohou být uhrazeny ani lékařům, kteří vakcíny aplikují a počítají s jejich úhradou od pojišťoven,“ dodává Havlíček.

Česká lékárnická komora očekává, že SÚKL zjedná v nejbližší době nápravu tak, aby mohl být naplněn původní dobrý záměr a děti byly proti nebezpečným pneumokokovým infekcím chráněny co nejdříve.

Pro další informace:
Mgr. Stanislav Havlíček, prezident ČLnK, Tel.: +420 724 782 632,
Mgr. Michal Hojný, viceprezident ČLnK, Tel.: +420 606 649 180,
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK, Tel.: +420 724 340 769

11.01.2010
Čteno: 36190x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.