RUBRIKY

ZPRÁVY Z OBORU

Komerční sdělení

Zdravotním pojišťovnám hrozí nepředvídatelné výdaje

Česká lékárnická komora

Česká lékárnická komora

Na trhu se objevila nová vakcína proti pneumokokům Prevenar 13. Podle dosavadního výkladu ministerstva zdravotnictví na ni mají dětští pacienti nárok bezplatně i bez stanovení úhrady, pojišťovny by tedy měly zaplatit jakoukoli cenu.

Praha, 18. ledna 2010 – Zdravotním pojišťovnám hrozí nepředvídatelné výdaje. Na trhu je dostupná nová vakcína Prevenar 13, účinná proti většímu počtu kmenů pneumokoku než dosud používaný Prevenar. Její cena však není dosud nijak regulována. Státní ústav pro kontrolu léčiv nestanovil výši úhrady ze zdravotního pojištění. Podle dosavadního výkladu ministerstva zdravotnictví mají dětští pacienti nárok na úhradu očkovacích látek proti pneumokoku, aniž by musela být určena výše jeho úhrady ze zdravotního pojištění. To znamená, že zdravotní pojišťovny jsou povinny uhradit jakoukoliv cenu vakcíny. Na tuto absurditu již před týdnem upozornila ČLnK, když si stěžovala na nezákonný postup SÚKL a chybný výklad zákona ministerstvem. Na příkladu Prevenar 13 se ukazuje nezbytnost rozhodnutí SÚKL o úhradě očkovacích látek. Ten však spolu s ministerstvem tento princip odmítá a ohrožuje tak předvídatelnost výdajů zdravotních pojišťoven. Cena vakcíny Prevenar 13 je téměř dvojnásobná v porovnání se starším Prevenarem.

Pro další informace:
Mgr. Michal Hojný, viceprezident ČLnK, Tel.: +420 606 649 180,
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK, Tel.: +420 724 340 769

18.01.2010
Čteno: 40599x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.