RUBRIKY

ZPRÁVY Z OBORU

Komerční sdělení

Česká lékárnická i lékařská komora odmítají legalizaci nezákonného sběru osobních údajů o pacientech bez jejich vědomí

Česká lékárnická komora

Česká lékárnická komora

Vláda ČR podpořila návrh ministryně zdravotnictví na legalizaci nezákonného sběru citlivých a osobních údajů o pacientech bez jejich vědomí. Učinila tak i přes upozornění ze strany České lékárnické komory adresované předsedovi vlády a všem ministrům, že se jedná o zásadní průlom do práv a povinností pacientů i zdravotníků a není tedy žádoucí projednávat takový bod bez řádné diskuze, tím méně ve zrychleném řízení.

Návrh změny zákona o léčivech, který v důsledku umožní sběr citlivých dat a následné udávání občanů Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) Policii ČR, se zrodil bez nezbytné diskuze jak na odborné, tak i laické úrovni. Tímto se Česká republika zásadně odlišuje od postupů ostatních zemí řešících „elektronizaci“ zdravotnictví, respektive zavedení systému e-health.

V návrhu se rovněž neobjevila žádná kritéria, podle kterých by měli být sledováni a udáváni Policii ČR občané kupující přípravky s obsahem pseudoefedrinu. Je proto nanejvýš pravděpodobné, že toto opatření může být zneužito k obtěžování slušných a především „nepohodlných“ lidí. Vzhledem ke stanovenému měsíčnímu množství přípravků s obsahem pseudoefedrinu pro výdej jedné osobě, je zcela zřejmé, že se nezabrání výrobě drog, neboť toto množství postačuje na nelegální výrobu až dvaceti dávek pervitinu. Snížení míry zneužívání těchto přípravků by bylo možné jejich zařazením na seznam léčiv vydávaných na lékařský předpis. Toto opatření však SÚKL, v rozporu s platným zákonem, neudělal, a nese tak plnou odpovědnost za nelegální použití těchto přípravků.

Uvedený návrh změny zákona o léčivech tak dále rozšiřuje pravomoci SÚKL a to i přesto, že Ústav nedokázal ani za čtrnáct měsíců splnit základní úkol v oblasti e-health, tedy zprovoznění centrálního úložiště elektronických receptů.

Zavedení systému sběru citlivých dat o pacientech se v minulosti řešilo například v Izraeli. Na rozdíl od České republiky však tomuto kroku předcházela několikaletá společenská debata pacientů, poskytovatelů a plátců, v rámci které se nejdříve přesně definovaly jednotlivé principy, a teprve následně došlo k volbě technického řešení.

Na tiskové konferenci, která se koná 8.3.2010, bude rovněž k této problematice zveřejněno Společné tiskové prohlášení prezidenta České lékárnické komory a prezidenta České lékařské komory, Mgr. Stanislava Havlíčka a MUDr. Milana Kubka.

Přílohy:
Společné prohlášení presidentů ČLnK a ČLK

Pro další informace:
Mgr. Stanislav Havlíček, prezident ČLnK, Tel.: +420 724 782 632,
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK, Tel.: +420 724 340 769

07.03.2010
Čteno: 53602x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.