RUBRIKY

ZPRÁVY Z OBORU

Komerční sdělení

Projekt centrálního úložiště byl potrestán pokutou 2,3 milionu korun

Česká lékárnická komora

Česká lékárnická komora

Praha, 16. 3. 2010 – Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který se v těchto dnech usilovně snaží prosadit v parlamentu ve zkráceném řízení svůj návrh centrálního úložiště dat, dostal za tento projekt pokutu 2,3 milionu korun. Pokutu uložil Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) za to, jakým způsobem SÚKL v roce 2009 zpracovával osobní údaje. SÚKL údaje sbíral bez souhlasu pacientů a nedostatečně zajistil jejich bezpečnost. Rozhodnutí o uložené pokutě zatím není pravomocné.

Až do října loňského roku přitom ředitel SÚKL ujišťoval veřejnost o tom, že je sběr údajů o lécích a pacientech legální. „Na rozpor se zákonem jsme ředitele SÚKL upozorňovali již na konci roku 2008. Bohužel marně,“ připomíná prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček a dodává: „Současné vedení SÚKL zpochybnilo důvěryhodnost celého dosud respektovaného ústavu.“

Prokázané klamání veřejnosti vrhá stín i na současná tvrzení, kterými SÚKL prosazuje novelu zákona o léčivech. Nejedná se totiž o nic jiného, než o rychlokvasný pokus zlegalizovat nezákonný počin, na který již bylo vynaloženo více než sto milionů korun. Nepravdivým se ukázalo i ujišťování pacientů a zdravotníků, že tentokrát je vše v souladu s požadavky ÚOOÚ. Ten totiž již minulý týden dementoval vyjádření SÚKL, že novela zohledňuje jeho připomínky.

Česká lékárnická komora trvá na varování, že by přijetím novely došlo k zásadnímu průlomu do práv pacientů a povinností mlčenlivosti zdravotníků a není tudíž žádoucí projednávat takový bod bez řádné diskuze, tím méně ve zrychleném řízení.

Pro další informace:
Mgr. Stanislav Havlíček, prezident ČLnK, Tel.: +420 724 782 632,
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK, Tel.: +420 724 340 769,
Jaroslav Maršík, právní poradce ČLnK, Tel.: +420 777 971 071

16.03.2010
Čteno: 62295x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.