RUBRIKY

ZPRÁVY Z OBORU

Komerční sdělení

Antibiotický týden v prostředí lékáren

Česká lékárnická komora

ATB týden v prostředí lékáren

PRAHA, 15. 11. 2010 – V týdnu od 22. do 26. listopadu bude v lékárnách probíhat informační kampaň Antibiotický týden v prostředí lékáren.

Antibiotika jsou léky, které působí specificky proti bakteriím a jsou lékařem předepisovány pouze na léčbu bakteriální infekce. Jsou proto vázány na lékařský předpis a pacienti by je rozhodně neměli užívat bez lékařského dohledu (například pokud Vám zbudou z předcházející léčby doma).

Užíváním v neopodstatněných případech (např. běžná viróza a chřipka) či nesprávným způsobem (nedoužívání celého balení, špatný časový režim) může vzniknout rezistence neboli odolnost bakterií na antibiotika a příští léčba pak již nemusí být účinná.

Informační kampaň je zaměřena nejen na dospělé pacienty, ale i na rodiče s dětmi. Rodičům vysvětlíme, kdy jsou pro jejich dítě antibiotika vhodná, a kdy by naopak mohla uškodit. Vysvětlíme Vám také, jaká opatření a úpravy jídelníčku jsou potřeba při užívání antibiotik.

Zajímá Vás, proč se antibiotika musí užívat v pravidelných intervalech, proč musíte užívat celou předepsanou dávku, přestože se Vám ulevilo? Přijďte si v týdnu od 22. do 26. listopadu pro odpověď do lékáren.

Součástí kampaně je i průzkum mezi dospělými pacienty a rodiči dětí, kterým byla předepsána antibiotika. Zeptáme se Vás mimo jiné, co děláte, pokud Vám antibiotika neúčinkují.

Rádi bychom znali také Vaše zkušenosti s péčí o dítě, které trpí běžnou infekcí horních cest dýchacích, zda považujete pouze radu a doporučení režimových opatření za dostatečnou lékařskou péči apod. Česká lékárnická komora bude velmi potěšena, pokud se zapojíte do toho průzkumu a vyplníte v lékárnách krátký dotazník. Vaše odpověď nám pomůže ke srovnání názorů českých pacientů s výsledky obdobného průzkumu v ostatních zemích Evropské Unie a tím k lepšímu a bezpečnějšímu užívání antibiotik. Rozvoj rezistence totiž nerozlišuje geografické hranice.

Přijďte se poradit do Vaší lékárny! Lékárníci a asistentky, kteří se zapojí do projektu, Vás rádi uvítají, poradí Vám a odpoví na Vaše otázky týkající se léčby antibiotiky – Seznam lékáren zapojených do projektu.

Dotazník si můžete také nejdříve stáhnout a přinést do lékárny již vyplněný:

  1. Dospělí pacienti, kterým byla předepsána ATB
  2. Rodiče dětí, kterým byla předepsána ATB

Podcast k akci:
» Antibiotický týden 2010 v českých lékárnách

Pro další informace:
PharmDr. Stanislav Havlíček, prezident ČLnK, Tel.: +420 724 782 632,
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK, Tel.: +420 724 340 769

15.11.2010
Čteno: 207895x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.