RUBRIKY

ZPRÁVY Z OBORU

Komerční sdělení

Viceprezidentem PGEU zvolen PharmDr. Stanislav Havlíček, prezident České lékárnické komory

Česká lékárnická komora

Česká lékárnická komora

Prezident České lékárnické komory (ČLnK) PharmDr. Stanislav Havlíček byl zvolen pro rok 2011 viceprezidentem PGEU (Svaz lékárníků Evropské unie). PGEU sdružuje 40 členů ze 30 zemí a je nejvýznamnější organizací lékárníků v Evropě. Prezidentem byl zvolen dr. Heinz-Günter Wolf, současný prezident Federálního svazu německých sdružení lékárníků (ABDA).

Praha, 5. ledna 2011 – Česká republika se stala členem PGEU v roce 1997. Od té doby prošlo lékárenství u nás velmi bouřlivým vývojem spojeným s mnoha protichůdnými snahami. Na jedné straně s maximální, v EU až nevídanou, liberalizací poskytování lékárenské péče, na straně druhé pak se silnými a především naprosto nepřehlednými regulacemi v oblasti lékové politiky. Na základě dlouhodobých zkušeností zdravotníků i pacientů v rámci zemí PGEU je možné konstatovat, že by měl být v České republice zaveden takový systém, který zaručí pacientům stejné doplatky za léky ve všech lékárnách v České republice.

A právě dlouhodobé prosazování systému pevné a předvídatelné spoluúčasti pacientů ze strany ČLnK bylo jedním z důvodů pro volbu ČR jako viceprezidentské země. V další přípravě takového systému nám může velmi pomoci úzká spolupráce s prezidentskou zemí Německem, které má kvalitně propracovaný a jasný systém cenotvorby u léků. Tento systém je ve všech oblastech právně vymahatelný a je orientován především směrem ke kvalitě poskytnuté péče.

„Zvolení viceprezidentem PGEU je pro mě samozřejmě velkou ctí a také obrovským závazkem. Tento úspěch ovšem není výsledkem pouze mojí práce v PGEU v posledních třech letech, je třeba ocenit a poděkovat také našim předchůdcům ve vedení ČLnK,“ říká Stanislav Havlíček a dodává: „V souvislosti se zvolením České republiky je důležitý i fakt, že budeme mít možnost květnová jednání pracovních skupin PGEU a zasedání výkonného výboru PGEU přivítat v Praze, v novém sídle ČLnK.“

Zvolení představitele ČLnK do druhé nejvyšší funkce v PGEU ukazuje na zájem o lékárenství v České republice. Našim politikům může dát jasný signál, že úzká spolupráce s ČLnK bude přínosná při přípravě nových systémů odměňování lékárenské péče podle zkušeností z členských zemí PGEU. Je pochopitelné, že si každý stát vyšlapává svou cestu, ale není rozumné, když se nepoučí ze zkušeností ostatních.

Pro další informace:
PharmDr. Stanislav Havlíček, prezident ČLnK, Tel.: +420 724 782 632,
Mgr. Michal Hojný, viceprezident ČLnK, Tel.: +420 606 649 180,
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK, Tel.: +420 724 340 769

05.01.2011
Čteno: 208326x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.